Önyargı İle İlgili Kompozisyon

1

Önyargının etkilerini, anlamı ve özellikleri ile ilgili kompozisyon örneği. Önyargı konulu kompozisyon, yazı.

PEŞİN HÜKÜM

Advertisement

İnsanın en büyük zaaflarından biri de, her şeyde peşin hüküm verme heveslisi olmasıdır. Bu peşin hükümler yüzünden ne türlü mutluluklar yaratılmadan bozulmakta ne büyük kayıplara uğranılmaktadır.

Uygarlık dünyasının insanı hisleriyle değil, mantığıyla hareket etmesini öğrenmelidir. Kendini bir takım kuruntuların, karamsarlıkların, çıkar duygularının pençesinden kurtarmalıdır. Bu yolda herkes kendini eğitirse peşin yargıların yarattığı zararların önüne geçilmiş olur.

Çevremizde bizi yakından tanımadıkları halde türlü fanteziler, sebepler, kaprisler yüzünden hakkımızda kötü düşünenler olabilir. Bunlar bizim kulağımıza geldiği zaman hemen üzüntüye kapılmak, ümitsizliğe düşmek doğru değildir. Önce objektif bir şekilde düşünmemiz gerekir. Biz gerçekten o insanların düşündüğü gibi miyiz? Değilsek, niçin üzülelim? Uzaktan kimsenin düşüncelerine engel olmak elimizde değildir. Eğer hakkımızda yanlış düşünen insanlar bizim için önemliyseler onlara gerçek kişiliğimizi tanıtmak için fırsat kollamalıyız. Gerçek nasıl olsa gün yüzüne çıkacak, hakkımızda kötü düşünenler bu hareketlerinden dolayı utanacaklardır.

BİZİ HİÇ TANIMADAN HAKKIMIZDA KÖTÜ DÜŞÜNENLER, BİZE HAKSIZLIK ETMİŞ SAYILMAZLAR. BİZE DEĞİL, KAFALARINDAKİ HAYALETE SALDIRIYORLAR ÇÜNKÜ.
La Bruyere

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply