Önyargılı Olmak İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örneği

0

Önyargı, önyargılı olmak konulu kompozisyon örneği. Önyargı hakkında, ile ilgili kompozisyon, düşünce yazısı. Önyargılı Olmak hakkında yazı örneği

Önyargılı Olmak İle İlgili Kompozisyon

Advertisement

Önyargı İle İlgili Kompozisyon

ÖNYARGILARI PARÇALAYALIM

Zekası herkes tarafından kabul görmüş ünlü bilim adamı Einstein, insanların önyargılarını yok etmenin atomu parçalamaktan daha zor olduğunu savunmuştu. Nitekim atomu parçalama başardığı halde önyargılar için bunu söylemek çok cüretkar olacaktır.

İnsanların çoğunun diğer kişiler ve kavramlar ile ilgili bilgi sahibi olmasalar dahi fikir sahibi olma özellikleri vardır. Yeni taşındığınız mahalledeki komşularınız, sizi ilk gördüklerinde genelde hakkınızda bir fikir edinirler. Aslında normal gibi duran bu durum, fikrin sabitlenip sonunda kişinin etiketi hale dönüşmesi ile haksızlık olur. Hele hele birileri yeni komşu hakkında atıp tutmaya görsün. Artık yeni taşınan ağzıyla kuş tutsa farklı görünemez çünkü diğerleri, hakkında yargı sahibi olmuşlardır. Hem de en önünden.

Bazı kimselerin “Tanımıyorum, o yüzden yorum yapamam” demelerine bayılıyorum. Halbuki bunu söylemek kadar doğal bir şey olamaz. Öylesine önyargılarla dolu bir toplumda yaşıyoruz ki, önyargıda bulunmayıp normal davranan tarafımdan takdir görüyor.

Gerçekte önyargılı insanların dar pencereden hayata baktıklarını ve başkalarının düşüncelerini kendilerininmiş gibi benimsediklerini düşünüyorum. Yazık ki kendileri fikir yürütecek kadar düşünmüyorlar. Bana göre sonuçta hem kendileri hem de yargıladığı kişi, hoş olmayan duruma düşüyor. Bunları engellemek için gelin; tanıdıktan, dinledikten, anladıktan, öğrendikten sonra yargılayalım. Hatta yargılamayalım. Hazır yargıları düşünmeden kabul etmeyelim. Atom gibi önyargılar da parçalansın.

Advertisement

Bu yazı Uğur Sağlam tarafından nkfu.com web sitesi için yazılmıştır. İzin almadan başka bir web sitesi yada yayın organında kullanılamaz.


Leave A Reply