Oolong Çayının Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Etkileşimleri ve Kullanımı

0
Advertisement

Oolong Çayı nedir, ne için kullanılır? Oolong Çayının sağlık için yararları, kullanım şekli, yan etkileri ve etkileşime girdiği ilaçlar nelerdir?

Ooolong çayı

Oolong Çayı

Oolong çayı, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından, tomurcuklarından ve gövdelerinden yapılmış bir üründür. Bu aynı zamanda siyah çay ve yeşil çay yapmak için kullanılan aynı bitkidir.

Bazı insanlar düşünme becerilerini keskinleştirmek ve uyanıklığı artırmak için oolong çayı içerler. Ayrıca kilo kaybı, kanseri önlemek, kırılgan kemikleri (osteoporoz) önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve diyabet, kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve arterlerin sertleşmesini (ateroskleroz) durumlarında ağız yoluyla alınır. Ancak bu kullanımları destekleyecek sınırlı bilimsel kanıt vardır.

Nasıl çalışır?

Oolong çayı, düşünme ve uyanıklığı etkileyen kafein içerir. Kafein, merkezi sinir sistemini (CNS), kalbi ve kasları uyararak çalışır.

Advertisement

Kullanım ve Etkinlik

Etkili Olduğu Durumlar

Zihinsel uyanıklık. Gün boyunca oolong çayı veya diğer kafeinli içeceklerin içilmesi uyanıklık ve zihinsel performansın korunmasına yardımcı olur. Kafeini şekerle “enerji içeceği” olarak birleştirmek zihinsel performansı kafein ya da tek başına şekerden daha iyi geliştiriyor gibi görünmektedir.

Yumurtalık kanserinin önlenmesi. Siyah çay, yeşil çay veya oolong çayı da dahil olmak üzere düzenli olarak çay içen kadınların, hiç veya nadiren çay içmeyen kadınlara kıyasla yumurtalık kanseri gelişme riski daha düşük gibi görünmektedir.

Etkisi Konusunda Yeterli Kanıt Olmayan Durumlar

  • Cilt alerjileri (egzama). İlk araştırmalar, oolong çayı içmenin, diğer tedavilere cevap vermeyen egzamayı iyileştirdiğini göstermektedir. İyileşmenin görülmesi 1 veya 2 hafta sürebilir.
  • Diyabet. Bazı araştırmalar, 30 gün boyunca oolong çayı içmenin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini düşürebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, çay içmek diyabeti engellemiyor gibi görünüyor.
  • Yüksek tansiyon. Çinli insanlarda yapılan bazı araştırmalar, günlük olarak oolong çayı veya yeşil çay içmenin yüksek tansiyon gelişmesini önlediğini göstermektedir. Daha fazla çay içmek riski daha da düşürüyor gibi görünüyor.
  • Obezite. İlk araştırmalar, oolong çayı içmenin aşırı kilolu veya obez insanlarda vücut ağırlığını azaltmadığını göstermektedir.
  • Kırılgan kemikler (osteoporoz). 10 yıl boyunca oolong çayı içmenin daha güçlü kemiklerle (artmış kemik mineral yoğunluğu) ilişkili olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.
  • Diş Çürümesi.
  • Kanser.
Diğer durumlar.

Bu kullanımlar için oolong çayının etkinliğini değerlendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

Yan Etkiler

Oolong çayı içmek, ılımlı miktarlarda (günde yaklaşık 4 bardak) tüketildiğinde çoğu sağlıklı yetişkin için GÜVENLİDİR.

Advertisement

Uzun süre veya yüksek dozlarda (günde 4 fincandan fazla) tüketildiğinde oolong çayı içmek GÜVENLİ DEĞİLDİR. Çok miktarda oolong çayı içmek kafein içeriğinden dolayı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler hafif ila ciddi arasında değişebilir ve baş ağrısı, sinirlilik, uyku sorunları, kusma, ishal, sinirlilik, düzensiz kalp atışı, titreme, mide ekşimesi, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, nöbetler (konvülsiyonlar) ve karışıklığı içerir. Ayrıca, her gün çok fazla oolong çayı içen insanların aynı etkileri elde etmek için daha fazla çay içmeleri gerekebilir. Ayrıca, aniden içmeyi bırakmaları durumunda yoksunluk belirtileri geliştirdikleri noktaya kadar çaya “bağımlı” olabilirler.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Çocuklar: Oolong çayı, çocuklar tarafından gıdalarda yaygın olarak bulunan miktarlarda ağızdan alındığında OLASI GÜVENLİDİR.

Hamilelik ve emzirme: Hamileyseniz veya emziriyorsanız, oolong çayı içmek günde 3 bardak veya daha az miktarda OLASI GÜVENLİDİR. Bu miktarda çay yaklaşık 300 mg kafein sağlar. Hamilelik sırasında bu miktardan daha fazla içmek GÜVENLİ DEĞİLDİR ve düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskiyle bağlantılıdır. Ayrıca, kafein anne sütüne geçebilir, bu nedenle emziren anneler, kafein alımını yakından izlemelidir (günde 1-2 bardak). Emziren anneler tarafından yüksek miktarda kafein alınması, emzirilen bebeklerde uyku sorunlarına, sinirlilik ve bağırsak aktivitesinde artışa neden olabilir.

Anksiyete bozuklukları: Oolong çayındaki kafein, anksiyete bozukluklarını daha da kötüleştirebilir.

Advertisement

Kanama bozuklukları: Oolong çayındaki kafeinin kan pıhtılaşmasını yavaşlatabileceğine inanmak için bazı nedenler vardır, ancak bu insanlarda gösterilmemiştir. Kanama bozukluğunuz varsa kafeini dikkatli kullanın.

Kalp sorunları: Oolong çayındaki kafein, bazı kişilerde düzensiz kalp atışına neden olabilir. Kalp rahatsızlığınız varsa, kafeini dikkatli kullanın.

Diyabet: Oolong çayındaki kafein kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabetiniz varsa oolong çayını dikkatli kullanın.

İshal: Oolong çayı kafein içerir. Oolong çayındaki kafein, özellikle büyük miktarlarda alındığında, ishali kötüleştirebilir.

Advertisement

Glokom: Oolong çayındaki kafein, göz içindeki basıncı arttırır. Artış 30 dakika içinde gerçekleşir ve en az 90 dakika sürer.

Yüksek tansiyon: Oolong çayındaki kafein, yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu artırabilir. Bununla birlikte, bu düzenli olarak oolong çayı veya diğer kafeinli ürünler içen insanlarda görülmez.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS): Oolong çayı kafein içerir. Oolong çayındaki kafein, özellikle büyük miktarlarda alındığında, ishali kötüleştirebilir ve IBS semptomlarını kötüleştirebilir.

Obezite: Oolong çayındaki kafein, obez olan hastalarda vücuttaki insülin duyarlılığını etkileyebilir.

Advertisement

Kırılgan kemikler (osteoporoz): Oolong çayı içmek, idrarda temizlenen kalsiyum miktarını artırabilir. Bu kemikleri zayıflatabilir. Osteoporozunuz varsa, günde 3 bardaktan fazla oolong çayı içmeyin. Genellikle sağlıklıysanız ve yiyeceklerinizden ve takviyelerinizden yeterli miktarda kalsiyum alıyorsanız, günde 400 mg’a kadar kafein (yaklaşık 4 fincan oolong çayı) almak osteoporoz olma riskini artırmıyor gibi görünmektedir. Normalde D vitamini işlemesini engelleyen kalıtsal bir duruma sahip olan menopoz sonrası kadınlar, kafein kullanırken özellikle dikkatli olmalıdır.

Etkileşimler

Büyük Etkileşim – Bu kombinasyonları Almayın

Amfetaminler OOLONG TEA ile etkileşime girer Amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemini hızlandırarak, uyarıcı ilaçlar sizi gergin hissettirebilir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Oolong çayındaki kafein de sinir sistemini hızlandırabilir. Uyarıcı ilaçlarla birlikte oolong çayı almak, artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Uyarıcı ilaçları oolong çayı ile birlikte almaktan kaçının.

Efedrin OOLONG ÇAY ile etkileşime girer. Uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Kafein (oolong çayında bulunur) ve efedrin her ikisi de uyarıcı ilaçlardır. Efedrin ile birlikte kafein almak çok fazla stimülasyona ve bazen ciddi yan etkilere ve kalp sorunlarına neden olabilir. Kafein içeren ürünleri ve efedrini aynı anda almayın.

Ilımlı Etkileşim – Bu kombinasyonlarda dikkatli olun

Adenozin (Adenokard) oolong çayı ile etkileşime girer. Oolong çayındaki kafein, adenosinin (Adenocard) etkilerini engelleyebilir. Adenosin (Adenocard) genellikle doktorlar tarafından kalp üzerinde bir test yapmak için kullanılır. Bu teste kardiyak stres testi denir. Kardiyak stres testinden en az 24 saat önce oolong çayı veya diğer kafein içeren ürünleri tüketmeyi bırakın.

Advertisement

Antibiyotikler (Kinolon antibiyotikler) oolong çayı ile etkileşime girer. Vücut ondan kurtulmak için kafeini parçalar. Bazı antibiyotikler vücudun kafeini parçalama hızını düşürebilir. Bu antibiyotiklerin enoksasin (Penetrex), norfloksasin (Chibroxin, Noroxin), sparfloxacin (Zagam), trovafloksasin (Trovan) ve grepafloksasin (Raxar) oolong çayı ile birlikte alınması, titreme, baş ağrısı, artmış kalp atış hızı ve diğer yan etkiler de dahil olmak üzere yan etki riskini artırabilir.

Simetidin (Tagamet) oolong çayı ile etkileşime girer. Oolong çayı kafein içerir. Vücut ondan kurtulmak için kafeini parçalar. Simetidin (Tagamet) vücudunuzun kafeini parçalama hızını azaltabilir. Simetidin (Tagamet) ile birlikte oolong çayı almak, sinirlilik, baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğerleri de dahil olmak üzere kafein yan etkilerinin riskini artırabilir.

Klozapin (Clozaril) oolong çayı ile etkileşime giriyor. Vücut ondan kurtulmak için klozapini (Clozaril) yıkar. Oolong çayındaki kafein, vücudun klozapini (Clozaril) parçalama hızını azaltır. Klozapin (Clozaril) ile birlikte oolong çayı almak, klozapinin (Clozaril) etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Dipiridamol (Persantine) oolong çayı ile etkileşime girer. Oolong çayı kafein içerir. Oolong çayındaki kafein, dipiridamolün (Persantine) etkilerini engelleyebilir. Dipiridamol (Persantine) genellikle doktorlar tarafından kalp üzerinde bir test yapmak için kullanılır. Bu teste kardiyak stres testi denir. Kardiyak stres testinden en az 24 saat önce oolong çayı veya diğer kafein içeren ürünleri tüketmeyi bırakın.

Advertisement

Disülfiram (Antabuse) oolong çayı ile etkileşime giriyor. Vücut ondan kurtulmak için kafeini parçalar. Disülfiram (Antabuse), vücudun kafeinden kurtulma hızını azaltabilir. Disülfiram (Antabuse) ile birlikte oolong çayı almak, jitteriness, hiperaktivite, sinirlilik ve diğerleri dahil olmak üzere kafeinin etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Östrojenler oolong çayı ile etkileşime girer. Vücut ondan kurtulmak için oolong çayındaki kafeini parçalar. Östrojenler vücudun kafeini parçalama hızını azaltabilir. Östrojenlerle birlikte oolong çayı almak sinirlilik, baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğer yan etkilere neden olabilir. Östrojen alırsanız kafein alımınızı sınırlandırın. Bazı östrojen hapları konjuge at estrojenleri (Premarin), etinil estradiol, estradiol ve diğerlerini içerir.

Fluvoksamin (Luvox) oolong çayı ile etkileşime girer. Vücut ondan kurtulmak için oolong çayındaki kafeini parçalar. Fluvoksamin (Luvox), vücudun kafeini parçalama hızını azaltabilir. Fluvoksamin (Luvox) ile birlikte oolong çayı almak vücutta çok fazla kafeine neden olabilir ve kafeinin etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Lityum oolong çayı ile etkileşime girer Vücudunuz doğal olarak lityumdan kurtulur. Oolong çayındaki kafein, vücudunuzun lityumdan kurtulma hızını artırabilir. Kafein içeren ürünler alıyorsanız ve lityum alıyorsanız, kafein ürünlerini yavaşça almayı bırakın. Oolong çayını çok hızlı durdurmak lityumun yan etkilerini artırabilir.

Advertisement

Depresyon ilaçları (MAOI’ler) Oolong çayı ile etkileşir. Kafein vücudu uyarabilir. Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar da vücudu uyarabilir. Depresyon için kullanılan bu ilaçlarla oolong çayı almak, hızlı kalp atışı, yüksek tansiyon, sinirlilik ve diğerleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar (Antikoagülan / Antiplatelet ilaçlar) Oolong çayı ile etkileşir. Kafein kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Oolong çayı ile birlikte yavaş pıhtılaşmayı da içeren ilaçlar Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Anaprox, Naprosyn, diğerleri), dalteparin (Fragmin), enoksaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin) ve diğerleri morarma ve kanama olasılığını artırabilir..

Nikotin Oolong çayı ile etkileşime girer. Nikotin gibi uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemini hızlandırarak, uyarıcı ilaçlar sizi gergin hissettirebilir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Oolong çayındaki kafein de sinir sistemini hızlandırabilir. Uyarıcı ilaçlarla birlikte oolong çayı almak, artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Kafein ile birlikte uyarıcı ilaçlar almaktan kaçının.

Pentobarbital (Nembutal) Oolong çayı ile etkileşime giriyor. Oolong çayındaki kafeinin uyarıcı etkileri pentobarbitalin uyku üreten etkilerini engelleyebilir.

Advertisement

Fenilpropanolamin Oolong çayı ile etkileşir. Oolong çayındaki kafein vücudu uyarabilir. Fenilpropanolamin ayrıca vücudu uyarabilir. Fenilpropanolamin ile birlikte oolong çayı almak çok fazla stimülasyona neden olabilir ve kalp atışını, kan basıncını artırabilir ve sinirliliğe neden olabilir.

Riluzol (Rilutek) Oolong çayı ile etkileşime giriyor. Vücut ondan kurtulmak için riluzolü (Rilutek) parçalar. Oolong çayı almak, vücudun riluzolü (Rilutek) parçalama hızını azaltabilir ve riluzolün etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Teofilin, Oolong çayı ile etkileşir. Kafein teofiline benzer şekilde çalışır. Kafein ayrıca vücudun teofilinden kurtulma hızını da azaltabilir. Teofilin ile birlikte oolong çayı almak teofilinin etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) Oolong çayı ile etkileşime giriyor. Vücut ondan kurtulmak için oolong çayındaki kafeini parçalar. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) vücudun kafeinden kurtulma hızını azaltabilir. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) ile birlikte oolong çayı almak, jitteriness, baş ağrısı ve artmış kalp atışı gibi kafein yan etkileri riskini artırabilir.

Advertisement

Küçük Etkileşim – Bu kombinasyonlarla dikkatli olun

Alkol Oolong çayı ile etkileşime giriyor. Vücut ondan kurtulmak için oolong çayındaki kafeini parçalar. Alkol, vücudun kafeini parçalama hızını azaltabilir. Oolong çayının alkolle birlikte alınması kan dolaşımında çok fazla kafein ve titreme, baş ağrısı ve hızlı kalp atışı gibi kafein yan etkilerine neden olabilir.

Doğum kontrol hapları (Gebeliği önleyici ilaçlar) Oolong çayı ile etkileşir. Doğum kontrol hapları, vücudun kafeini parçalama hızını azaltabilir. Doğum kontrol hapları ile birlikte oolong çayı almak sinirlilik, baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğer yan etkilere neden olabilir.

Flukonazol (Diflucan) Oolong çayı ile etkileşime girer.Flukonazol (Diflucan), vücudun kafeinden kurtulma hızını azaltabilir. Flukonazol (Diflucan) ile birlikte oolong çayı almak, sinirlilik, anksiyete ve uykusuzluk gibi kafein yan etki riskini artırabilir.

Diyabet için ilaçlar (Antidiabetes ilaçlar) Oolong çayı ile etkileşime girer. Oolong çayı kan şekerini artırabilir. Diyabet ilaçları kan şekerini düşürmek için kullanılır. Kan şekerini artırarak, oolong çayı diyabet ilaçlarının etkinliğini azaltabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilacınızın dozunun değiştirilmesi gerekebilir.Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar arasında glimepirid (Amaril), gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insülin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamide (Orinase) ve diğerleri bulunur.

Advertisement

Mexiletine (Mexitil) Oolong çayı ile etkileşime giriyor. Vücut ondan kurtulmak için kafeini parçalar. Mexiletine (Mexitil), vücudun kafeini parçalama hızını azaltabilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?