Opera İle Operet Arasındaki Fark Nedir? Kısaca Açıklamaları ve Tanımları

0

Opera nedir? Operet nedir? Operanın ve operetin özellikleri, arasındaki fark nedir, hakkında bilgi.

Andrea Chenier Operası

Andrea Chenier Operası

OPERA NEDİR?

edebiyatın, ses ve çalgı müziğinin, tiyatronun ve çoğu kez dansın topluca oluşturduğu, müzik araçlarıyla biçimlendirilmiş sahne eseridir.

Advertisement

Yine aynı adı taşıyan yapılarda (opera) oynanır. Opera salt müziğe göre daha kolay anlaşılır ve sevilir, ondan daha popüler bir müzik biçimidir. Bir opera genellikle kısa ya da uzun bir açılış, giriş müziğiyle (uvertür) başlar, perde araları müziğini, perde prelüdlerini (açılış parçaları), koro, recitativo (konuşmayı andıran şarkılar) ve aryalar, vokal toplulukları, kimi kez de baleyi içerir. Operalar biçimlerine göre: İt. opera seıia ya da Fr. grand opera (ciddi opera, büyük opera) ve It. opera buffc ya da Fr. opera comique (güldürücü opera) adlarını alırlarsa da günümüzde yalnızca opera sözcüğü kullanılır.

Lüksemburg Kontu Opereti

Lüksemburg Kontu Opereti Afişi

OPERET NEDİR?

konuşulan “teganni” edilen bölümlerin art arda sıralandığı, operaya göre konu, müzik, bale ve orkestralama bakımından daha hafif, yalın ve kısa sahne eseridir.

Operetin habercisi, Almanların “Singspiel” denilen şarkılı oyunlarıdır. Mozart’ın Sihirli Flüt ve Saraydan Kız Kaçırma gibi operalarıyla sanat müziği katına yükselen “Singspiel”ler, Offenbach, J. Strauss, F. Lehar gibi eğlence müziği bestecilerinin operetleriyle halk müziği katına inmişlerdir. Gümümüzde operetin en yaygın ve ünlü biçimi Amerikan musical commedyleri ya da musicalleridir. Türkiye’de Cemal Sahir, Batı operetlerinin uyarlamalarıyla, Muhlis Sabahattin Ezgi ve Cemal Reşit Rey bu alandaki eserleriyle ön plana çıktılar.

Advertisement


Leave A Reply