Orangutan Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri, Yaşam Koşulları Hakkında Bilgi

0

Orangutan nedir, nasıl bir hayvandır? Orangutan hayvanının özellikleri, yaşam koşulları, beslenmesi hakkında bilgi.

orangutan

Orangutan

Orangutan; (Pongo pygmaeus), Primates takımının Pongidae familyasından iri yapılı insansı maymun türüdür. Borneo’da ve Sumatra’nın küçük bir kesimindeki bataklık ormanlarda yaşar. Orangutan kelimesi Malezya dilinde orman adamı anlamına gelir. Akrabası olan goril ve şempanze gibi orangutanın da kısa, tıknaz bir gövdesi, uzun kolları ve kısa bacakları vardır. Bu iki türden, kol ve bacaklar arasındaki orantısızlığın daha çok olması ve farklı kafatası yapısıyla ayrılır. Uzun tüylü postu kızıla çalan kahverengi, kulakları küçük ama insanınkine benzer yapıdadır. Erkeklerin boyu 140 cm, ağırlığı 85 kg dolayına erişebilirken, dişilerin ağırlığı yaklaşık 40 kg kadardır. Erkekler dişilerden, yalnız daha iri olmalarıyla değil, yanaklarındaki yağ dokusunun oluşturduğu şişkinlikler ve gerdanlarından sarkan hava kesesiyle de ayrılırlar.

Orangutanlar ağaçlarda yalnız ya da küçük gruplar halinde yaşar, büyük ölçüde meyveyle beslenir ve uyumak için her gece ağaçlarda yeni bir yuva yaparlar. Dişiler 275 gün süren gebelik döneminin ardından tek bir yavru doğurur ve onu sürekli kollarında ya da sırtında taşır; genellikle 3 yaşını doldurana değin de emzirir. Cinsel olgunluğa dişiler sekiz, erkekler 10 yaşında erişir. Bakım altına alınmış orangutanlar arasında 30 yılı aşkın bir süre yaşayanlar vardır. Orangutanlar uysal, ağırbaşlı ve çok sessiz hayvanlardır. Ender olarak homurdandıkları ya da dudaklarını şapırdattıkları duyulur.

Bakım altına alınanlar üstünde yapılan incelemelerde dikkate değer ölçüde zeki ve sabırlı oldukları, özellikle alet kullanma becerilerinin yüksek olduğu gözlenmiştir. Orangutan Red Data Book kayıtlarında soyu tükenme tehlikesi gösteren türler arasında yer alır. Avcılık ve yaşama ortamlarının yok edilmesi azalma nedenleri arasındadır. Orangutanlar Endonezya ve Malezya’ da yasayla koruma altına alınmıştır.

Sumatra Orangutanı

Sumatra Orangutanı

Kaynak 2

Orangutan; (Lat. Pongo pygmaeus). Maymunlar takımının İnsansımaymungiller familyasından bir memeli hayvandır. Borneo ve Sumatra adalarının bataklık ormanlarındaki ağaçların tepelerinde yaşar. Ele geçen fosil kalıntılarından Pliosen Çağ’da Güney Çin, Çinhindi ve Cava’da yaşadığı saptanmıştır. Boyları erkeklerde 150 cm, dişilerde 110 cm kadardır, ağırlıkları ortalama 125 kg civarındadır. Postları kahverengi-kızıl karışımı rengindedir. Yüzünde, göğsünde ve karnının büyük bölümüyle el ve ayaklarında kıl yoktur. Başı sivri, kulakları küçük, dudakları kaim, burnu basıktır.

Küçük gruplar halinde yaşarlar. Saldırgan olmayan sessiz hayvanlardır. Ayağa kalktığında kolları yere değer. Bacakları çarpıktır, ayaklarında ilkel bir başparmak vardır. Ayağa kalkmasına karşın dört ayağı üzerinde yürür. Kolları çok uzun ve gelişmiş olmasına karşın, bacakları kısa, zayıf ve az gelişmiştir.

İyi bir tırmanıcı olduğu için yuvasını ağaçlar üzerinde yapar. Temel besini meyveler olmakla birlikte taze sürüngenleri, kuş yumurtalarını ve böcekleri de yer.

orangutan

Orangutan Hakkında Bilgiler

Sumatra ve Borneo’ da bulunan, oldukça ürkek bir maymun çeşididir. Ormanlarda, ağaçların arasında yaşar. Vücudu insanınkine benzer ve kızıl kahverengi uzun tüylerle kaplıdır.

Tek başına, ya da eşiyle bir arada yaşar. Geceleri, dolaşarak topladığı meyveler ile karnını doyurur. Bazıları ekili arazilere kadar sokularak ağaçlara büyük zararlar verirler. Doğal haldeyken sakin bir hayvan olan orangutan yakalanıp kafese konduğu zaman tehlikeli bir mahluk olur. Ani ve sert hareketler yapması orangutanların zapt edilmesini zaman zaman çok güçleştirir.


Leave A Reply