Ördek nasıl bir hayvandır? Ördek hayvanının özelikleri, yaşam koşulları, yetiştirilmesi, üremesi hakkında bilgi.

Ördekler

Advertisement

Ördek; (Lat. Anas) Kazsılar (Anseriformes) takımının, Ördekgiller familyasından bir su kuşudur. Evcil ve yabani olmak üzere iki cinsi vardır. Kuğu ve kazlardan daha küçük, tıknaz gövdeli, kısa boyunlu, perde ayaklı ve yassı gagalı bir hayvandır. Tüyleri mevsimlere ve cinslerine göre değişik renkler alırlar. Genelde dişileri esmer renkli ve koyu beneklidir.

Erkeklerde ise kış ve ilkbahar aylarında gözalıcı renkler, yazları dişilere benzeyen koyu renkler vardır. Kanatları üzerindeki ayna denilen alanlarda çeşitli renkler oluşur ve aynalar tür özelliklerini yansıtır. Ördeklerde gaga kenarlarında ve dil üzerinde testere benzeri tırtıklar vardır. Bunlar kafes gibi iş görür ve ağıza alınan yemlerin ağız içinde korunmasına yardımcı olur. Gagaları su içindeyken ördekler solunum yapamazlar bu yüzden yem ararken gagalarını tamamen suya sokmazlar. Parmaklarının arası kaim bir zarla kaplı olduğundan kürek biçimindeki ayaklarıyla su içinde kolaylıkla yol alırlar.

Çok hareketli olan kuyrukları da yüzme sırasında dümen görevini yapar. Ördekler küçük aileler halinde yaşarlar. Her erkeğin ortalama 6 dişisi vardır. İyi bir cins ördek, ortalama beş aylıkken yumurtlamaya başlar. Bir dişi ördek ortalama yılda 200 yumurta verir. Ancak hemen her gün yumurtlayan iyi cins ördekler de vardır. 25-27 günde yumurtalardan çıkan yavrular hemen yüzmeye başlayabilirler. Biraz büyüdükten sonra “palaz” adını alırlar. Yaban ördeği (yeşilbaş da denir) görünüm olarak evcil ördeği andırır.

Uçan Ördekler

Advertisement

Ancak kanatları daha kuvvetlidir. Böylece çok daha uzaklara uçabilir. Yaban ördekleri yüzen ördeklerin en büyüğüdür. Yaklaşık uzunluğu 52 cm’dir. Erkeklerin başı yeşildir. Tüyleri mavi, beyaz, siyah ve kahverengidir. Ayakları kırmızıdır. Sonbaharda sürüler halinde sıcak bölgelere göç ederler. Havada aralarında bir V oluşturarak uçarlar. En öncü durumdaki ördek yoruldukça değişir. Yaban ördeği avcılarca çokça yakalanan iyi bir avdır. Eti av etleri arasında aranan bir türdür.

Ördekgiller, (Lat. Anatidae)

Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Kazsılar takımının Kazlar alt takımına giren bir familyadır. Gagalarının kenarı düz, bacakları kısadır, büyük sürüler halinde deniz, göl ve ırmak kenarlarında uçarlar. Boyunları iyi gelişmiştir. Göçücü kuşlardır. Dişi ve erkeklerin tüyleri ile davranış biçimleri aynıdır. Parmakları küçük, altı köşeli plaklarla kaplıdır. Yılda bir kez tüy değiştirirler.

Al Kuşaklı Ördek

Al Kuşaklı Ördek

Çok sayıda alt familyası vardır. İyi bilinen türleri: Al kuşaklı ördek, angut, bıldırcın ördeği, boynu hilalli kaz, büyük testere gagalı ördek, ekin kazı, kar ağzı, kara kuğu, kaşık gagalı ördek, kıl kuyruk, kızılbaş ördek, küçük testere gagalı ördek, ötücü kuğu kuşu, sazlı balıkçıl ördeği, sessiz kuğu kuşu, yaban kazı, yeşil baş.


Leave A Reply