Ordu Ulubey Hakkında Bilgi

0

Ordu iline bağlı Ulubey ilçesi özellikleri, konumu, ekonomisi, önemli yerleri hakkında bilgi.

ordu-ulubeyUlubey; Ordu İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 33 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Perşembe, kuzeydoğu ve doğudan Merkez, güneyden Gürgentepe, batıdan Çamaş ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

ilçe toprakları oldukça dağlıktır; dağlar, ırmaklar tarafından derin biçimde yarılmıştır. 1.500 m’ye ulaşan yükselti, güneyden kuzeye, Karadeniz kıyılarına doğru azalır. Canik Dağları’nın uzantıları güneyden geçer. İlçeyi sulayan Melet Çayı, Karadeniz’e dökülür. Karadeniz iklimi egemendir. Yazlar serin, kışlar ılık ve her mevsim yağışlı geçer. Yükselti arttıkça iklim sertleşir. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 863 mm’dir. Meşe, gürgen, kayın, kızılağaç, yükseklerde karaçam, ladin ağaçlarından oluşan ormanlar yayılır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, kurufasulye, patates,fındık, elma, armut başlıca ürünlerdir. Sığır, koyun ve keçi beslenir. Demir yatakları vardır.

Bir tepe yamacında, deniz düzeyinden 585 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezinde 17 km, Ordu-Mesudiye-Koyulhisar Karayolu’na 1 km uzaklıktadır.


Leave A Reply