Oreopithecus Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Oreopithecus nedir, özellikleri nelerdir? Oreopithecus üyelerinin yaşadığı dönem, fiziksel yapıları, yaşam alanları hakkında bilgi.

Oreopithecus

Oreopithecus; soyu tükenmiş maymun cinsidir. Fosillerine Doğu Afrika’da Miyosen Bölümün (y. 26-7 milyon yıl önce) sonlarında, Avrupa’nın güneyinde Pliyosen Bölümün (y. 7-2,5 milyon yıl önce) başlarında oluşmuş çökellerde rastlanır. Özellikle Avrupa’nın kömür yataklarındaki eksiksiz ama iyice ezilmiş örneklerinden tanınan bu cins üyelerinin öbür maymunlarla olan ilişkileri belirsiz ve tartışmalıdır. Hem ilkel, hem gelişmiş özelliklerinin bulunması onları dar burunlu maymunlara olduğu kadar insansı maymunlara da yaklaştırmaktadır.

Oreopithecus üyeleri olasılıkla maymunların ana gelişim çizgisinden erken bir dönemde ayrılmış ve soyağacının bu dalında daha üstün yapılı türler oluşmamıştır. Oreopithecus cinsi genellikle Oreopithecidae adı verilen ayrı bir insansı maymun familyası içinde sınıflandırılmaktadır. Oreopithecus üyeleri bataklık yörelerde yaşayan yaklaşık 1,2 m boyunda uzun kollu maymunlardı. Fosil bulgular ağırlıklarının 40 kg dolayında olduğunu göstermektedir. Kafatasları küçük, dişleri özelleşmişti. Olasılıkla yumuşak bitkilerle besleniyorlardı. Bu maymunların dik durup durmadıkları da kesinlik kazanmamıştır.


Leave A Reply