Organik Tarım Nedir? Ne Anlama Gelir? Özellikleri ve Tanımı Nasıldır?

0

Organik tarım nedir, özellikleri nelerdir? Organik tarım neden ve nasıl yapılır, amacı, tarihçesi, hakkında temel bilgiler.

Organik Tarım

Advertisement

Organik Tarım Ne Demek?

Organik Tarım; gerek gübreleme işlemlerinde, gerekse zararlıların denetiminde kimyasal gübreler ve ilaçlar yerine biyolojik yöntemlerden yararlanılan tarım sistemidir. Bu sistemin savunucuları kimyasal gübrelerin ve zararlılara karşı kullanılan ilaçların insan sağlığında ve çevrede yol açtıkları zararlara dikkat çeker. Ayrıca bunların verimli bir tarım için mutlaka gerekli olmadığına dikkat çekerler.

Çağdaş kimyasal tarım tekniklerini dışlayan organik tarım uygulamaları ilk olarak 1930’larda İngiliz tarım uzmanı Sir Albert Howard’in önderliğinde başladı. Albert Howard, insanların yaşadıkları çevreden kaynaklanan organik atıkların toprağa katılarak yeniden bitki ve hayvanların beslenmesinde kullanılabileceğini ortaya koydu. Dünyadaki pek çok tarım bölgesinde uygulanan bu yöntemde hayvan gübresi, insan dışkısı, çöpler, saman ve bitkisel artıklar gibi çeşitli organik maddeler kullanılarak toprağın yapısı ve nem tutma yeteneği iyileştirilir, besleyiciliği artırılır.

Zararlılara karşı yürütülen biyolojik savaşta ise dönüşümlü tarım, ekim nöbeti, dayanıklı türlerin yetiştirilmesi gibi koruyucu yöntemlerin yanı sıra bu zararlıları yok eden böcek ya da başka hayvanlardan da yararlanılır. Petrol kökenli sıvı yakıtlarla çalışan motorlu araçların öbür tarım yöntemlerine göre çok daha az kullanıldığı bu yöntem küçük miktarlarda çok çeşitli ürün yetiştirmeye uygun olan ve daha çok insan emeği gerektiren bir tarım sistemidir.

Advertisement


Leave A Reply