Orhaneli Nerededir?

0

Orhaneli nerededir? Orhaneli hangi ilimize bağlıdır? Orhaneli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

orhaneliOrhaneli; Bursa İli ne bağlı ilçe ve merkezidir. 55 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Osmangazi, doğudan Keleş, güneyden Büyükorhan, batıdan Mustafakemalpaşa ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

ilçe toprakları genelde yükseltisi fazla olmayan tepelerle kaplıdır. Halıtepe (1.324 m), Sarıtepe (1.142 m), batıda Bakacaktepe (1.183 m), kuzeyde Gölcüktepe (869 m), başlıca yükseltileridir. Düzlük alanda yükselti 600 m dolayındayken ırmak tabanlarında 400 m’ye düşer. İlçeye doğudan giren Kocaçay, ilçe topraklarını suladıktan sonra Mustafakemalpaşa‘ya geçer. Aliova Çayı, güneyde Büyükorhan İlçesi’nde Dursunbey’den gelen Balat Deresi ile birleşir. Mustafakemalpaşa İlçesi’nde Ulubat Gölü’ne dökülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar kıyı kesimine oranla daha soğuk geçer, kar yağışı görülür. Kuzey yamaçlarda kayın, gürgen, ıhlamur, meşe türlerinden oluşan ormanlar bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, kurufasulye, fiğ, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, susam, üzüm, şeftali, elma yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Koyun besiciliği yaygındır. Demir, krom, manganez, asbest yatakları vardır.

Adırnaz ya da Kocaçay adıyla anılan ırmağın kıyısında, düz bir alanda deniz düzeyinden 525 m yükseklikte kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 57 km uzaklıktadır.


Leave A Reply