Orleans Kuşatması Hakkında Bilgi

0

Orleans Kuşatması ne zaman ve kimler tarafından yapılmıştır? Orleans Kuşatması neden ve sonuçları hakkında bilgi.

Orleans Kuşatması

Orleans Kuşatması; Fransa’yla İngiltere arasındaki Yüz Yıl Savaşları sırasında Fransız kenti Orléans’in ingiliz birliklerince kuşatılmasıdır (12 Ekim 1428 – 8 Mayıs 1429). Askeri açıdan savaşın dönüm noktası olmuştur.

Kuşatma, Fransa kralı olarak İngiltere kralı VI. Henry’yi tanıyan topraklarla veliaht prens Charles’ı (sonradan Fransa kralı VII. Charles) tanıyan topraklar arasında sınır bölgesi olan Maine’in İngilizler tarafından alınmasından sonra başladı. Kuşatmayı başlatan Salisbury kontu Thomas de Montacute’ ün bu girişimi, Anjou’ya doğru ilerlemeyi savunan, VI. Henry’nin Fransa’daki vekili Bedford dükü John’un tavsiyelerine ters düşüyordu. Salisbury, Loire Irmağının kıyısındaki bazı önemli noktalan ve kentin tam karşısında yer alan köprübaşı niteliğindeki kaleyi ele geçirdikten sonra 3 Kasım 1428’de yaralanarak öldü. Komutayı üstlenen Suffolk kontu William de la Pole kuşatmayı sürdürdü.

Fransızların kuşatma kuvvetlerinin ikmal hattını kesme girişimi Herrings Çarpışması’yla (12 Şubat 1429) engellendi. Dunois kontu Jean d’Orléans komutasındaki savunma birliklerinin teslim olmayı düşündükleri bir sırada, Jeanne d’Arc veliaht prens Charles’ı kenti kurtarmak üzere bölgeye bir ordu göndermeye razı etti. Jeanne d’Arc İngiliz kalelerinden birine karşı düzenlenen şaşırtma harekâtından yararlanarak, ikmal malzemesiyle birlikte ırmağın 8 km yukarısındaki Chézy’den Orléans’a girmeyi başardı (30 Nisan 1429). Sonraki hafta içinde başlıca İngiliz kaleleri ele geçirildi ve Suffolk kontu kuşatmayı kaldırmak zorunda kaldı.


Leave A Reply