Orman Haftası İle İlgili Kompozisyon

3

Orman Haftası, Orman sevgisi, Ormanların önemini anlatan kompozisyon, yazı örneği. Orman ve Orman haftası ile ilgili / hakkında kompozisyon

Orman Haftası İle İlgili Kompozisyon

Advertisement

Orman temiz havası ve görünüşüyle her şeyden önce insan huzur verir. Çeşitli ürünlerinden yararlanılan ormanların günümüz yaşantısında önemli bir yeri vardır. Orman insanlığın bugünkü yüksek uygarlığa erişmesinde başlıca neden olmuştur.

Çevremizde gördüğümüz her şeyin temel taşını ağaç teşkil eder. Günümüz yaşantımızda en büyük yardımcımız odur. Her yerde her zaman onunla karşılaşmak mümkündür. Yurt ekonomisinde son söz onundur.

Ormanların önemini kavramış olan uluslar konuya gerektiği gibi eğilmişlerdir. Bir taraftan toplumu eğitme yolunu seçerken bir yandan da mevcut bulunanları korumakla ilgili tedbirler almayı ihmal etmemişlerdir. Yurdumuz düne kadar orman bakımından zengin olmasına rağmen halkın bilgisizliği, dikkatsizliği, neme lazımcılık zihniyeti buna benzer çeşitli nedenlerden dolayı bir çok ormanımız yok olmuştur. Günümüzde insanlığa çok yönlü yararları dokunan ağaç sevgisinin bilhassa geleceğin teminatı olan genç kuşağa aşılamak, vatandaş olarak başta gelen görevlerimizden biridir.

Ayrıca sanayi devrimi sonucu insanoğlunun teknolojisindeki gelişim ardından karbon salınımındaki yükseklik ile dünyamızın iklimini etkilemeye başlamıştır. Atmosferimizde biriken karbondioksiti en iyi ve en basit şekilde temizleyen bir araç yapmamız imkansız gibi ancak ağaçlar bu işi bizim yerimize yapabilmektedirler. Atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmak için ağaçların çoğalması ormanlara dönüşmesi gerekmektedir. Bu sebeple ormanlar insanoğlunun geleceği içinde büyük bir öneme sahip eko sistemlere dönüşmektedir.

Advertisement

Ormanlarımızın kıymetini bilmeliyiz. Kalkınmamızda çok yönlü yararları dokunan, doğaya renk katan bu yer üstü zenginliklerini korumak çok önemlidir. Ormansız bir ulusun kapısını er geç tehlike çanları çalar.


3 yorum

Leave A Reply