Orman Haftası Nedir? Orman Haftasında Ne Yapılır? Kompozisyon

0
Advertisement

Orman haftası nedir? orman haftası ile ilgili olarak Orman haftasının önemi ve neden kutlanır, Orman Haftası konulu kompozisyon örneği.

orman

Kaynak: pixabay.com

ORMAN HAFTASI (21 – 26 Mart)

Ormanlar, ülkelerin en önemli zenginlik kaynaklarındandır. Ormanın insanlara da faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Ormanlar yurdumuzun akciğerleridir. Orman, ağaç ve çevreyi koruma konusunun değer ve önemini memleket ölçüsünde benimsetmek amacıyla her yıl okullarımızda Orman Haftası düzenlenir. Bu hafta içinde çevremizi ve okulumuzu ağaçlandırma çalışmaları yapılır. Ağacın ve ormanın yararları anlatılır.

Bir ağaçtan neler yapılmaz ki? En başta okuduğumuz kitaplar, oturduğumuz masalar, çeşitli mobilyalar, evler, gemiler hep ağaçtan yapılmaktadır. Ağacın ve ve ormanın yararları sayılamayacak kadar çoktur. Birkaçını şöyle sayabiliriz:

  1. Ormanlar bulunduğu yere güzellik verir ve havasını temizler.
  2. Orman bulunan yerde kuraklık olmaz, yağmur daha çok yağar.
  3. Ormanlar sel ve toprak kaybını önler.
  4. Ormanlarda çeşitli hayvanlar bulunur. Bunların etlerinden ve kürklerinden yararlanırız.
  5. Ormandaki ağaçlardan mobilya yapımında ve yakacak odun olarak faydalanırız.

Bizlere her bakımdan çok yararı bulunan ormanlarımızı korumak için:

  • 1. Ormanda ateş yakmamalıyız.
  • 2. Ormanı tahrip ,eden keçileri ormana sokmamalıyız.

Orman suçları için çeşitli cezalar vardır. Orman Genel Müdürlüğü adı altında çalışan teşkilâtın her ilde şubesi, bölgelerde şeflikleri ve bakım görevlileri vardır.

Orman Haftası İle İlgili Kompozisyon

Advertisement

Orman Haftası İle İlgili Kompozisyon

Orman temiz havası ve görünüşüyle her şeyden önce insan huzur verir. Çeşitli ürünlerinden yararlanılan ormanların günümüz yaşantısında önemli bir yeri vardır. Orman insanlığın bugünkü yüksek uygarlığa erişmesinde başlıca neden olmuştur.

Çevremizde gördüğümüz her şeyin temel taşını ağaç teşkil eder. Günümüz yaşantımızda en büyük yardımcımız odur. Her yerde her zaman onunla karşılaşmak mümkündür. Yurt ekonomisinde son söz onundur.

Ormanların önemini kavramış olan uluslar konuya gerektiği gibi eğilmişlerdir. Bir taraftan toplumu eğitme yolunu seçerken bir yandan da mevcut bulunanları korumakla ilgili tedbirler almayı ihmal etmemişlerdir. Yurdumuz düne kadar orman bakımından zengin olmasına rağmen halkın bilgisizliği, dikkatsizliği, neme lazımcılık zihniyeti buna benzer çeşitli nedenlerden dolayı bir çok ormanımız yok olmuştur. Günümüzde insanlığa çok yönlü yararları dokunan ağaç sevgisinin bilhassa geleceğin teminatı olan genç kuşağa aşılamak, vatandaş olarak başta gelen görevlerimizden biridir.

Ayrıca sanayi devrimi sonucu insanoğlunun teknolojisindeki gelişim ardından karbon salınımındaki yükseklik ile dünyamızın iklimini etkilemeye başlamıştır. Atmosferimizde biriken karbondioksiti en iyi ve en basit şekilde temizleyen bir araç yapmamız imkansız gibi ancak ağaçlar bu işi bizim yerimize yapabilmektedirler. Atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmak için ağaçların çoğalması ormanlara dönüşmesi gerekmektedir. Bu sebeple ormanlar insanoğlunun geleceği içinde büyük bir öneme sahip eko sistemlere dönüşmektedir.

Ormanlarımızın kıymetini bilmeliyiz. Kalkınmamızda çok yönlü yararları dokunan, doğaya renk katan bu yer üstü zenginliklerini korumak çok önemlidir. Ormansız bir ulusun kapısını er geç tehlike çanları çalar.

Advertisement


Leave A Reply