Orman Tahribi Nedir? Neden ve Nasıl Olur? Sonuçları Nelerdir?

0

Orman tahribi nedir ve nasıl olur? Orman tahribinin nedenleri ve sonuçları nelerdir, hakkında bilgi.

Orman Tahribi

Yeryüzünde genel olarak bitki örtüsü sürekli tahrip edilmektedir. Bitki örtüsünün tahrip edilmesi en önemli etkisini kurak ve yarı kurak alanlarda gösterir. Çünkü bu alanlarda yağış yetersiz olduğu için tahrip edilen bitki örtüsünün tekrar yetiştirilmesi zor olmaktadır. Bu durum bu sahalarda rüzgâr erozyonunu artırmıştır. Bu ise çölleşmeye neden olmaktadır.

Advertisement
erozyon

Kaynak: pixabay.com

Dünya’nın farklı bölgelerindeki çöl alanlarında kumullar ve çöl kaldırımlarının bulunmasının temel nedeni de çok zayıf olan bitki örtüsünün ortadan kaldırılmasıdır. Yarı kurak bölgelerde orman alanlarının tahrip edilmesi, antropojen bozkırların meydana gelmesine neden olmuştur. Orta Asya Tibet Platosu, Arjantin’in Pampa sahası bu alanlara örnektir.

Ülkemizde de orman alanları önemli ölçüde tahrip edilmiştir. Bunun sonucunda iç bölgelerimizde antropojen bozkır alanları oluşmuştur.

Ekvatoral bölgedeki gür orman alanları, göçebe tarım, ormandan fazla ağaç kesilmesi, orman alanında tarla açılması, yerleşim yeri ve sanayi tesisi kurulması sonucu sürekli azalmaktadır. Brezilya ve Endonezya’daki orman alanlarının tahribi buna önektir.

erozyon

Advertisement

Orman alanlarının tahribi aynı zamanda burada yaşayan diğer canlı türlerinin de ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bitki örtüsünün tahribi biyolojik çeşitliliği azaltmaktadır. Bu ise doğal ortamdaki dengeye zarar vermektedir.


Leave A Reply