Ormanlardan Nasıl Yararlanırız

0
Advertisement

Ormanlardan nasıl fayda sağlarız? ormanların hem insanlara hem de dünyamıza olan katkıları nelerdir?

Ormanlardan Nasıl Yararlanırız

Ormanlar dünyadaki tüm canlılar için olmazsa olmalardır. Ormanlar dünyamızın akciğerleridir ve ormanlarımıza zarar gelirse ya da toptan yok olurlar ise bizlerde diğer canlılar gibi artık bu dünyada yaşayamayız var olamayız. Atmosferimizde ki oksijenin var olmasını borçlu olduğumuz ormanlar gündüzleri havadaki karbondioksiti alıp onun yeirne oksijen vermek gibi çok kritik bir görevi yerine getirirler.

Aynı zamanda ormanlar bizlere bir çok üründe verirler. ormancılık diye bir kol bir sektör vardır. Mobilya gibi ahşap tüm malzemeleri hep ormanlardan karşılarız. Kağıt dahi ormanlardan yararlanarak üretilebilmektedir. Aynı zamanda palamut gibi ürünlerden de reçine ve benzeri kimyasal ürünlerde elde edilirken. ormanlar aynı zamanda doğal hayatı var ettikleri için avcılık için de önemli bir yer kaplar.

Ormanlar Doğamızı başarı ile korurlar. Ormanlar bir çok doğal afeti önleyerek canlılığın ve doğanın devamını sağlarlar. Erezyon, sel, çığ ve toprak kayması gibi bir çok istenmeyen doğa olayını engelleyen güç ormanlardır.

Advertisement

Ormanların hayatımıza kattığı en önemli fayda ise oksijendir. Sadece insanoğlunun değil tüm canlılar için gerekli olan oksijenin kaynağı ormanlarımızdır.

Ayrıca ormanlar yurt savunması için de önemli birer unsurdurlar. ormanların içlerine ülkenin işgali durumunda kullanılmak üzere askeri mühimmat saklanmaktadır.

Çevre bilincinin gelişmesi ile birlikte ormanlara olan hassasiyette her dönem giderek artmaktadır. Ancak insanoğlunun para kazanma hırsız yüzünden günümüzde bir çok ormanlık alan yok olurken bir çok Sivil Toplum örgütü hükümetler ile işbirliği yaparak bu duruma karşı mücadele etmektedir.

Advertisement

Leave A Reply