Ornitholestes (Dinozor Cinsi) Hakkında Bilgi

0

Ornitholestes nedir, nasıl bir hayvandır? Ornitholestes, dinazor cinsinin özellikleri nelerdir, hangi dönemde yaşamıştır, hakkında bilgi.

Ornitholestes

Ornitholestes; soyu tükenmiş, küçük yapılı dinozor cinsidir. Fosillerine Kuzey Amerika’da, Jura Döneminin (y. 190-136 milyon yıl önce) sonlarında oluşmuş çökellerde rastlanır.

Ornitholestes cinsi Wyoming’de bulunan eksiksiz bir iskelet sayesinde oldukça iyi tanınmaktadır. Uzunluğu yaklaşık 2 m’ye varan bu türler uzun bir kafatasına, boyna ve kuyruğa sahipti; boynu büyük olasılıkla çok esnekti. İyi gelişmiş ön bacakları öbür dinozorlardakine göre daha ince ve daha uzun olan parmaklarla sonlanıyordu. Bu yapı Ornitholestes üyelerinin çevik ve zor yakalanan avlar karşısında başarılı olduklarını göstermektedir.

“Kuş hırsızı” anlamına gelen cins adı bu hayvanların olasılıkla kuşları avlayabildikleri görüşüne dayanmaktadır. Ama yalnız kuşları değil, küçük kelerleri ve belki de ilk memelileri yedikleri sanılmaktadır. Arka bacakları da iyi gelişmiş ve güçlü kaslarla donanmıştı. Ornitholestes üyeleri hızlı hareket ederken iki ayağı üstüne kalkabiliyor, bu biçimde koşarken vücutlarını dengelemek için boyunlarını öne, kuyruklarını geriye doğru uzatıyorlardı. Ornitholestes üyeleri ve yeryüzünün başka yörelerinde yaşamış olan birçok benzer grup çevreye uyarlanarak gelişebilmiş hayvanların başarılı temsilcileri arasında yer alır. Küçük ve etkin birer yırtıcı oldukları ve ormanlarda yaşadıkları sanılan Ornitholestes üyeleri anlaşıldığı kadarıyla daha sonra memelilerin devralacağı bir ekolojik nişi doldurmuştu.


Leave A Reply