Orta Amerika Dağları

0
Advertisement

Orta Amerika kıtasında yer alan dağlar ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız

Orta Amerika Dağları

Orta Amerika Dağları Orta Amerika’nın kuzey-batısı güney-doğudan daha dağlıktır. İki okyanus arasında şerit halinde uzanan ovalar kuzeyde birden bire genişleyerek bütün Yucatan Yarımadası’nı kaplar. Bu yarımadanın batısı gene dağlarla kaplıdır. Sierra Madre Dağları kuzey-batı, güney-doğu yönünde, bölgenin ortalarına doğru uzanır. Orta Amerika’nın en yüksek tepeleri Guatemala’daki Tacana (4.064 m.) ve Tajumulko (4.210 m.) dur.

Orta Amerika’daki dağların, en büyük özelliği çoğunun tepelerinin, konik olmasıdır. Bu tepelerin çoğu da jeoloji bakımından yeni volkanlardır. Volkanik dağ zinciri ancak Kosta Rika – Panama sınırında kırılır. Orta Amerika’da 150’si büyük olmak üzere, 250 volkan vardır. Bunların en önemlilerinden 27’si Guatemala’da, dağların Büyük Okyanus kesiminde bulunur.

Orta Amerika, volkanik bir alanda bulunması bakımından, şiddetli depremlere sahne olur. Bu yüzden birçok şehirler mahvolmuştur. Bu arada Antigua (Eski) Guatemala (1773) ile, yeni Guatemala şehrini (1917-18) sayabiliriz. Nikaragua’daki Coseguina Yanardağı’nın zaman zaman püskürdüğü küller 800 km. kadar etrafa yayılır.

Advertisement

Leave A Reply