Orta Mesafe Koşuları Hakkında Bilgi

8

Atletizmde orta mesafe koşuları nedir, kaç metredir? Orta mesafe koşuları kaça ayrılır, hakkında bilgi.

ORTA MESAFE KOŞULARI

Advertisement

Orta mesafe koşuları, kısa mesafe koşuları ile uzun mesafe koşuları arasında, sürat ve güç öğelerinin her ikisine de gereksinim duyulan, belirlenen temponun ve koşu stratejisinin önemli olduğu yarışlardır. 2000’li yıllarda büyük bir gelişme gösteren ve baştan sona süratle koşulmaya başlayan orta mesafe koşularının bir diğer adı da “uzun sürat koşuları”dır. Sürat koşularından farklılığı, Süreyya Ayhan gibi farklı taktiklerle koşan atletler olsa da, son anda hızlanmaya olanak verecek tempoyla koşulmalarıdır. 20. yy. başlarına kadar yarım mil ve bir mil koşuları düzenlenirdi. Başarılı orta mesafe atletleri olarak 800 metrede Ekrem Koçak ve Muharrem Dalkılıç’ı, 1500 metrede Mehmet Tümkan ve Süreyya Ayhan’ı sayabiliriz. Dünyada en ünlü orta mesafe koşucuları Finli atletler Paavo Nurmi ve Lasse Viren, Çek Zatopek ve İngiliz Sebastian Coe’ dur. Orta mesafe koşuları pist üzerinde saat yönünün tersine koşulur. Her tur sonunda süre belirtilir. Son tura girerken kampana çalınır ya da havaya ateş edilir.

Orta mesafe koşuları, 800 ve 1500 m olmak üzere iki mesafede koşulur.

1. 800 Metre Koşusu: Büyük bir efor ve sürat harcanılan 800 metre koşuları, hafif atletizm sınıfı koşular içinde yer almaktadır, iyi bir 800 metre koşucusu dayanıklı, süratli ve çok zeki olmalıdır. Çö-melerek yapılan çıkıştan sonra, ilk 50-60 metreyi büyük bir süratle geçmek ve ilk virajı iyi almak çok önemlidir. Çok yorucu olan bu yarışta atletin adımları uzun, serbest ve yumuşak olmalı ve rakiplerini sürekli kontrol etmelidir. Koşucu ağzından ve burnundan nefes alabilir. Yarış taktiklerini ve hangi tempoyla hangi dereceyi elde edebileceğini bilmesinde büyük yarar vardır. Yarışmalarda eğer önde değilse, önde koşan koşucuya göre temposunu ayarlamalı, rüzgârı hesaba katmalı ve son virajda atağa kalkmalıdır.

2. 1500 Metre Koşusu: Bu koşu kuvvetli, dayanıklı ve süratleneceği yeri iyi bilen atletlerin başarabileceği koşudur. 1500 metre koşucularının bedensel özellikleri temposuyla uyumlu olmalı, tabanı ile basarak koşmalı, nefes alma ritmi düzgün olmalıdır. Temposunu değiştirmeden korumalı, son 100-300 metrede süratlenmelidir.

Advertisement


8 yorum

Leave A Reply