Ortaçağ Resim Sanatı (Kısaca)

0
Advertisement

Ortaçağ resim sanatı hakkında bilgi. Orta çağ resim sanatı dönemi özellikleri,

Bizans Dönemi

Bizans Dönemi

Ortaçağ’ın en belirli resim akımını Bizans sanatı açmıştır. Bizans’ta mozaiğin yanında freskler de önemli duvar süslemesidir. İlk Hıristiyan minyatür sanatı da Bizans’ta doğmuştur. M.S.IV. yüzyıldan itibaren en kıymetlileri erguvan parşömen üzerine altın, gümüş yaldızlı, çeşitli renkli kitap resimleri meydana gelmiştir. “İkon” adı verilen tablo halindeki aziz resimleri de Ortaçağ Avrupa resmi gelişmesini etkilemiştir.

V. yüzyıldan beri İrlanda ve Anglo-Saksonlar’da, VII. yüzyıldan sonra da Avrupa’da kitap minyatürleri en önemli ifade vasıtası olmuşlardır.

900-1000’den beri Roman sanatında ise kiliselerin büyük duvarlarını dini tasvirler kaplar. Ondan sonraki Gotik devirde yapıların parçalı duvarları resimlere yer bırakmaz. Gotik resim önce minyatürlere daha sonra da XIV. yüzyıldan başlayarak gelişen resim çığırlarına dayanır. Bu yeni çığırlar özellikle Almanya’da gelişmiştir.

Ortaçağ resmi başlangıçta altın zemin üzerinde, mekansız, ağırlıksız figürleri ile Bizans sanatından gelme bir tabiat uzaklığı, dini-mistik hava içindeyken, yavaş yavaş bu resim akımlarında doğaya yaklaşma başlar. O zamana kadar Ortaçağ’da anonim olan sanatçılar arasında ressam adları belirmeye başlamıştır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply