Ortaköy Aksaray Hakkında Bilgi

0

Aksaray iline bağlı Ortaköy ilçesi coğrafi konumu, özellikleri, ekonomisi, iklimi, bitki örtüsü hakkında bilgi.

ortakoy-aksarayOrtaköy;Aksaray İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.1 bucağı (Balcı), 29 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden Ağaçören, güneyden Merkez, doğudan Nevşehir’in Gülşehir, batıdan Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçeleriyle çevrilidir.

ilçe toprakları genelde yaylalarla kaplıdır. Kuzey ve güneyde Ekecik Dağı (2.137 m). Kuzeydoğu yönünde uzanan yaylalar, 1.000-1.100 m yükseltili düzlüklerdir. Güneyde Ekecik Dağı (2.137 m) yamaçlarından inen sular, Öteyüz ve Köşkerliözü adıyla iki ırmak oluşturur, kuzeydoğu yönünde akarak Kırşehir ili’ne geçer. Karasal iklim egemendir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer, yıllık ortalama sıcaklık 8-9°C, yağış tutarı 400-450 mm’dir. Kışın kar yağışı görülür. Doğal bitki örtüsü çok zayıftır. Bozkır bitkileri geniş alanlar kaplar. Akarsu boylarında kavak ve söğüt toplulukları göze çarpar. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Dağlarda keçi ve koyun beslenir. Dokumacılık ve halıcılık gelişme içindedir.

Ekecik Dağı eteğinde, Öteyüzözü Deresi’nin kıyısında, deniz düzeyinden 1.240 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 173 km uzaklıktadır. Güneyde 30 km’lik karayoluyla Ankara-Adana, kuzeyde 36 km’lik karayoluyla Kırşehir-Ankara Karayolu’ na bağlanır.

Daha önce Niğde ili’ne bağlı bir ilçesiyken 15 Haziran 1989’da Aksaray’ın il yapılması üzerine bu ile bağlandı.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?