Ortalama İvme Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0
Advertisement

Ortalama ivme nedir? Ortalama ivme nasıl hesaplanır, formülü, konu anlatımı.

ORTALAMA İVME

Hızın artışı ya da azalışı gelişigüzel oluyorsa yani 1 saniyedeki hız değişikliği için belli bir kural bulmak olası değilse ivmenin hesabı oldukça güç-,hatta olanaksız olur. Fakat kontrol edemediğimiz bu gibi değişimlerin yerine bir ortalama değer alabileceğimizi önceki bilgilerimizden biliyoruz. O halde ortalama ivmeyi şöyle tanımlayabiliriz :

Belli bir zaman aralığında hızda oluşan değişmenin bu süreye bölümünde ortalama ivme denir.

\displaystyle {{\overset{\to }{\mathop{a}}\,}_{ort}}=\frac{\Delta \overset{\to }{\mathop{v}}\,}{\Delta t}

Advertisement

ya da daha açık şekliyle,

\displaystyle {{\overset{\to }{\mathop{a}}\,}_{ort}}=\frac{{{\overset{\to }{\mathop{v}}\,}_{son}}-{{\overset{\to }{\mathop{v}}\,}_{ilk}}}{{{t}_{son}}-{{t}_{ilk}}}

olur. Görülüyor ki ivme de bir vektördür. Bu vektörün yani ivmenin değeri de Δv/ Δt ye eşit olduğundan ivme birimi “metre bölü saniye kare” (m/s²) olur.

ortalama-ivmeAyrıca Δt pozitif bir skaler olduğundan ivmenin yönü daima Δv nin yönüyle aynıdır. O halde ΔV nin yönü bilinince ivmenin yönü de belli olur. ΔV = Vson – Vilk olduğundan ΔV nin yönünün nasıl bulunacağı da Şekildeki gibi vektörlerin çıkarılma işleminden bellidir : Cismin ilk hızı kuzeydoğuya, son hızı da güneydoğuya olsun. Yani kuzeydoğuya gitmekte olan bir cisim belli bir zaman diliminde güneydoğuya yönelmiş olsun. ΔV , kuzeydoğuya olan hızın ucundan güneydoğuya olan hızın ucuna çizilen vektör olacaktır. Bu çizimi yapabilmek için de hız vektörlerinin başlangıçlarını aynı yere getirmeliyiz. Böylece Şekildeki gibi ΔV nin yönü güneye doğru olur. Bu da ivmenin yönü demektir.

Advertisement

Leave A Reply