Ortanca Nasıl Yetiştirilir? Ortanca Çiçeği Resimleri

0

Ortanca nasıl bir bitkidir? Ortanca çiçeği güzelliği ve ihtişamı ile meşhurdur ve nasıl yetiştirilir, nasıl bakılır, özellikleri, fotoğrafları, resimleri.

Ortanca; Serin ve gölge alanlardan hoşlanır. Nemli ya da yarı nemli topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Besin maddelerince zengin, humuslu ve asitli topraklarda yetişmek ister. Bol güneşli ve açıklık bir yerde değil, duvar diplerinde ya da ağaç altlarında yetiştirin. Daha iyi gelişmesini istiyorsanız yarı gölge, kuytu, serin bir yerin iyi bir seçim olduğunu unutmayın.

Advertisement

Dalından ya da kökünden aldığınız çelikle üretebilirsiniz. Renkleri toprağın asit oranına yani pH değerine göre değişiklik gösterir. Eğer toprağınıza kireç atarsanız beyaz ya da pembe; paslı demir, çivit, çay demi koyarsanız mavi; sulama suyuna sirke katarsanız koyu pembe ya da kırmızı olur. İlkbahar dönemi budamak için en uygun zamandır. Daha sonraki budamasını, sonbaharda yapraklarını dökünce yapabilirsiniz. Kış aylarında budamayın aksi takdirde bitkiniz kuruyabilir. Yazın tam büyüme zamanında gübrelenirse çiçekleri daha gösterişli olur. Özellikle yazları bol su ister.

Ortanca

Ortanca

Ortanca

Advertisement

Ortanca

Ortanca

Ortanca

Ortanca

Ortanca

Advertisement

Ortanca

Ortanca


Leave A Reply