Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler

0
Advertisement

Orucu neler bozar? Orucu bozan şeyler nelerdir? Neler orucu bozmaz, neler bozar, oruç hakkında bilgi.

oruç

ORUCU NELER BOZAR?

Oruçlular için müstahap (sevilen) şeyler olarak şunlar belirtilmiştir. Sahur yemeği yemek, iftarda acele eylemek, yani akşam namazından önce orucu açıvermek.

Hem kazayı, hem keffâreti gerektiren hususların başında, bilerek ve isteyerek, orucu bozmak gelir. Yani kendisinde besin özelliği bulunan, yahut lezzet almak niteliği veren bir şeyi yemek böyledir. Erkekle kadının şehvetle eşlik işleminde bulunmaları da, her ikisi için, kaza keffâreti zorunlu kılar. Keffâret bir dünyevî ceza olduğundan işlenen kusurun, arzu ile yapılmış olması, meselâ orucun niyetli olduğu halde ve bir zorlayıcı özür de yok iken, yanılmış olmaksızın bozulmuş bulunması icap eder. Üzerinde keffâret orucu bulunan bir kişi, bozduğu her oruç gününün yerine ya iki ay oruç tutmak durumundadır, yahut yaşlılık, zayıflık ve hastalık sebepleriyle oruç tutamayacak bir durumu varsa sabahlı-akşamlı olmak üzere 60 fakiri doyurmakla yükümlüdür.

İftarda: “Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızanla orucumu açtım, Ramazan ayının yarınki günü orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla” anlamında duâ okumak, orucu hurma yahut tatlı bir şeyle açmak; yoksullara sadaka vermek, çokça Kur’ân okumak gibi…

Advertisement

Oruçlu bir kişinin nelerin orucunu bozduğunu ve nelerin de bozmadığını bilip öğrenmesi yararlıdır. Orucu bozan şeylerden bir kısmı hem onun kaza edilmesini gerektirir, hem de keffârete yani bir günahı Cenab-ı Hakk bağışlasın diye verilen sadaka veyahut tutulan oruca neden olur.

Sadece orucu bozup kazayı gerektiren durumlara gelince bunlardan bir kaçına değinmekle yetinelim: Yenmesi âdet olmayan bir şey yemek (çiğ pirinç, toprak, zeytin çekirdeği, pamuk, kâğıt vb.); olmamış ham meyvayı çiğ olarak yemek; vücudunun bir yerine akıtılan ilâcın mideye, ya da damağa erişmesi halinde de yalnızca orucu kaza etmek yeterlidir.

ORUCU NELER BOZMAZ?

Orucu bozmayan şeyler için de şunları hatırlatalım:

Advertisement

Oruçlu bulunduğunu unutup yemek yiyen, su ve benzeri bir içeceği içen ve eşine yakınlık gösteren kimsenin -bu elde olmayan durum dolayısıyla- orucu bozulmuş sayılmaz. Ancak farkında olduğu an, derhal olduğu yerde bırakılmak şarttır. Kan aldırmak, uyurken ihtilâm olmak, eşini sadece öpüvermek, arzusu dışında kusmak, göze ilaç damlatmak, bedene krem ve benzeri şeyler sürmek, yutmaksızın herhangi bir maddenin boğaza doğru tadını hissetmek, orucu bozmaz.

Herhangi bir sebeple orucu bozulan kimsenin, iftar vaktine kadar, imsaka (yani nefsini yemeden ve içmeden alıkoymasına) dikkat göstermesi lâzımdır.


Leave A Reply