Örümcek Yengeci Hakkında Bilgi

0

Örümcek yengeci nedir, nasıl bir hayvandır? Örümcek yengeci nasıl beslenir, özellikleri, türleri, yaşam koşulları hakkında bilgi.

Örümcek Yengeci

Örümcek Yengeci; Crustacea (kabuklular) sınıfının Majiaae (ya da Maiidae) familyasını oluşturan omurgasızların ortak adıdır. Kabukları kalın ve oldukça yuvarlak, bacakları çok uzundur. Büyük bölümü leşle beslenir.

Örümcek yengeçler denizlerde geniş bir dağılım gösterir. Bazılarının uzunluğu 1 cm’yi aşmaz. Ama Japonya çevresindeki sularda yaşayan dev yengeç (Macrocheira kaempferi) yalnız kabukluların değil eklembacaklıların da bilinen en iri üyesidir. Bu türün kıskaçları arasındaki açıklık 4 m’yi geçebilir.

Örümcek yengeçlerin başı gagaya benzer. Genellikle kıllar, dikenler ve kabartılarla kaplı olan vücut yüzeylerini sıklıkla algler, süngerler ve öbür deniz canlıları sarar.

Örümcek yengece etkin bir maskelenme (kamuflaj) olanağı veren bu canlıların büyük bölümü yengecin ağzından çıkan bir salgının etkisiyle yapışmıştır.

Hint Okyanusunda yaşayan Parthenope investigatoris türünü üstünde yaşadığı mercanlardan ayırt etmek oldukça zordur. Atlas Okyanusunun doğusunda ve Akdeniz’de yaşayan Pisa cinsinin üyeleri 1,5-6 cm uzunluğundadır. Avrupa’nın güneybatı kıyılarında ve Akdeniz’de yaşayan Mata squinado 18 cm uzunluğa erişebilir. Örümcek yengeçlere bazen denizörümceği de denmektedir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?