Oscar Ödülleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dünyanın en ünlü ve en çok takip edilen sinema ödülleri olan Oscar ödülleri hakkında bilgi

Oscar Ödül HeykelciğiOscar, Amerikan sinemasında her yıl Academy of Motion Arts and Sciences tarafından (Sinema Bilim ve Sanatları Akademisi),Hollywood’da (Los Angeles) verilen ödülün adı. Altın bir heykelcilik biçimindeki ödülün adının konulmasıyla ilgili çeşitli söylentiler vardır. Bunlardan en yaygın olanı, Akademi’nin kitaplık görevlisi ve daha sonraki müdiresi Margaret Herrick’in, heykelciği amcası Oscar’a benzetmesi ve böylece bu adın benimsenmiş olduğu yolundadır. Oscar Ödülü ilk kez 1929’da, 1927/1928 yıllarının en başarılı çalışmaları için 11 dalda verildi.

Dalların yıldan yıla değişmesine karşın, genelde en iyi yönetmen, en başarılı erkek ve kadın, baş ve yardımcı oyuncular, en iyi senaryo, görüntü, dekor, müzik ve filmciliğin çeşitli teknik yönleri ödüllendirilir. Adaylar, kendi dallarında uzmanlaşmış Akademi üyeleri tarafından belirlenir. Bu nedenle ödüle aday gösterilmek, ödülü kazanmak kadar önemli sayılır. Tüm dallar için son seçim, Akademi’nin tüm üyelerinin oyuyla gerçekleşir.

Ödül, kazanana büyük bir saygınlık ve maddi yararlar sağladığından, ödüllendirmeden önce akademi üyelerini etkilemek amacıyla yoğun kampanyalar düzenlenir. Ticari başarı kazanmış filmleri ödüllendirme eğilimi yaygındır.


Leave A Reply