Oscar Wilde Kimdir? Popüler Yazarın Hayatı, Biyografisi Oyunları Eserleri

0

Oscar Wilde kimdir ve ne yapmıştır? Popüler yazar, şair Oscar Wilde’ın hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Oscar Wilde

Yazar Oscar Wilde, ‘Dorian Gray’in Portresi’ ve ‘Ciddi Olmanın Önemi’ gibi çok beğenilen eserlerinin yanı sıra parlak zekası, gösterişli stili ile tanınıyordu.

Oscar Wilde

Kaynak: commons.wikimedia.org

Oscar Wilde Kimdi?

Yazar, oyun yazarı ve şair Oscar Wilde, Viktorya dönemi İngiltere’sinde popüler bir edebi figürdü. Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra şair, sanat eleştirmeni ve estetik ilkelerinin önde gelen bir savunucusu olarak ders verdi. 1891’de, Viktorya dönemi eleştirmenleri tarafından ahlaka aykırı olarak nitelendirilen tek romanı Dorian Gray’in Portresi‘ni yayınladı, ancak şimdi en dikkate değer eserlerinden biri olarak kabul edildi. Bir oyun yazarı olarak, Wilde’ın hicivli komedileri Lady Windermere’nin Yelpazesi (1892), Önemsiz Bir Kadın (1893), İdeal Bir Koca (1895) ve En Ünlü Olmanın Önemi (1895) dahil olmak üzere pek çok oyunu başarı sağladı. Yazısında ve yaşamında alışılmadık bir genç olan Wilde’ın genç bir adamla olan ilişkisi 1895’te “iğrenç ahlaksızlık” suçlamasıyla tutuklanmasına yol açtı. İki yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 46 yaşında serbest bırakıldıktan üç yıl sonra yoksulluk içinde öldü.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde, 16 Ekim 1854’te İrlanda’nın Dublin kentinde doğdu. Babası William Wilde, İrlanda nüfus sayımları için tıbbi danışman olarak yaptığı çalışmalarla şövalye olarak tanınan, beğenilen bir doktordu. William daha sonra şehrin yoksullarını tedavi etmek için St. Mark’s Oftalmik Hastanesini tamamen kendi kişisel birikimiyle kurdu. Wilde’ın annesi Jane Francesca Elgee, 1848 Genç İrlandalı İsyanı ile yakından ilişkili bir şairdi, yetenekli bir dilbilimci, Pomeranyalı romancı Wilhelm Meinhold’un büyücü Sidonia’sının İngilizce çevirisinin oğlunun sonraki yazıları üzerinde derin bir etkisi oldu.

Wilde zeki ve kitapsever bir çocuktu. Yunan ve Roma çalışmalarına aşık olduğu Enniskillen’deki Portora Kraliyet Okulu’na gitti. Son iki yılının her birinde okulun en iyi klasik öğrencisi ödülünü ve son yılında çizimde ikincilik ödülünü kazandı. 1871’de mezun olduktan sonra, Wilde, Dublin’deki Trinity College’a devam etmesi için Kraliyet Okulu Bursu ile ödüllendirildi. Trinity’deki ilk yılının sonunda, 1872’de okulun klasik sınavına birincilik verdi ve üniversitenin lisans öğrencilerine verilen en yüksek onur olan Hazırlık Bursu’nu aldı.

1874’te mezun olduktan sonra Wilde, Trinity’nin Yunanca’daki en iyi öğrencisi olarak Berkeley Altın Madalyası ve Oxford’daki Magdalen Koleji’nde ileri eğitim için Demyship bursunu aldı. Oxford’da Wilde, hem klasik hem de klasik moderasyonlarda sınav görevlilerinden birinci sınıf notlar alarak akademik olarak mükemmelleşmeye devam etti. Wilde, yaratıcı yazarlığa ilk sürekli girişimlerini de Oxford’da yaptı. Mezun olduğu yıl olan 1878’de “Ravenna” adlı şiiri, Oxford’dan bir lisans öğrencisi tarafından en iyi İngilizce şiir kompozisyonu, Newdigate Ödülü’nü kazandı.

Oscar Wilde

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kariyerinin Başlangıcı

Oxford’dan mezun olduktan sonra Wilde, Londra yüksek sosyetesi arasında popüler bir portre sanatçısı olan arkadaşı Frank Miles ile birlikte yaşamak için Londra’ya taşındı. Orada, şiir yazmaya odaklanmaya devam etti ve ilk koleksiyonu olan Şiirler’i 1881’de yayınladı. Kitap yalnızca mütevazı eleştirel övgü alsa da Wilde’ı gelecek vaat eden bir yazar olarak tanıttı. Ertesi yıl, 1882’de Wilde, bir Amerikan konferans turuna çıkmak için Londra’dan New York’a gitti. Bunun için sadece dokuz ayda 140 ders verdi.

Ders vermediği zamanlarda, Henry Longfellow, Oliver Wendell Holmes ve Walt Whitman gibi günün önde gelen Amerikan bilim adamları ve edebiyat figürleriyle tanışmayı başardı. Wilde özellikle Whitman’a hayran kaldı.

Wilde, Amerika gezisinin bitiminde eve döndü ve hemen İngiltere ve İrlanda’da 1884’ün ortalarına kadar süren başka bir ders turuna başladı. Dersleri ve ilk şiirleriyle Wilde kendini estetiğin önde gelen bir savunucusu olarak kanıtladı. Herhangi bir politik veya sosyal bakış açısını desteklemek yerine, kendi iyiliği için güzellik arayışını vurgulayan bir sanat ve edebiyat teorisi.

29 Mayıs 1884’te Wilde, Constance Lloyd adında zengin bir İngiliz kadınla evlendi. İki oğulları oldu: Cyril, 1885 ve Vyvyan, 1886. Düğününden bir yıl sonra, Wilde, bir zamanlar popüler olan ve kısa süre önce modası geçmiş olan bir İngiliz dergisi olan Lady’s World’ü yönetmesi için işe alındı. Lady’s World editörlüğünü yaptığı iki yıl boyunca Wilde, derginin kapsamını, yalnızca kadınların ne giydiğiyle değil, ne düşündükleri ve ne hissettikleriyle ilgilenecek şekilde genişleterek yeniden canlandırdı.

Beğenilen Eserler

1888’den başlayarak, Lady’s World’ün editörü olarak görev yaparken, Wilde, neredeyse tüm büyük edebi eserlerini ürettiği yedi yıllık öfkeli bir yaratıcılık dönemine girdi. Şiirler yazdıktan yedi yıl sonra, 1888’de Wilde, bir çocuk hikayeleri koleksiyonu olan Mutlu Prens ve Öteki Masalları yayınladı. 1891’de, estetikçiliğin ilkelerini tartışan bir deneme koleksiyonu olan Niyetler’i yayınladı. Aynı yıl ilk ve tek romanı Dorian Gray’in Portresi’ni yayınladı. Roman, gençken portresinin yaşlanmasını ve günah ve zevkle dolu bir hayat sürmesini isteyen (ve isteğini alan) güzel bir genç adam olan Dorian Gray hakkında uyarıcı bir hikayedir. Roman şimdi büyük ve klasik bir çalışma olarak kabul edilmekle birlikte, o dönemde eleştirmenleri kitabın görünürdeki ahlak eksikliğinden öfkelendiler.

Wilde’ın ilk oyunu, Lady Windermere’nin Yelpazesi, Şubat 1892’de yaygın bir popülariteye ve eleştirmenlerin beğenisine sunuldu. Wilde’ı oyun yazarlığını birincil edebi biçimi olarak benimsemeye teşvik etti. Sonraki birkaç yıl içinde, Wilde birkaç harika oyun üretti. Yine de karanlık ve ciddi alt tonlar içeren esprili, oldukça hicivli tavır komedileri. En dikkate değer oyunları Önemsiz Bir Kadın (1893), İdeal Bir Koca (1895) ve en ünlü oyunu olan Ciddi Olmanın Önemi (1895) idi.

Oscar Wilde

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kişisel Yaşam ve Hapis Cezası

En büyük edebi başarısının tadını çıkarırken Wilde, Lord Alfred Douglas adında genç bir adamla bir ilişki başlattı. Oscar Wilde, Douglas’ın babası, Queensberry ile eşcinsellik üzerine mahkemelik oldular. Wilde, 25 Mayıs 1895’te mahkum edildi ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Wilde, 1897’de fiziksel olarak tükenmiş, duygusal olarak tükenmiş ve parasız bir şekilde hapishaneden çıktı. Fransa’ya sürgüne gitti ve burada ucuz otellerde ve arkadaşlarının dairelerinde yaşayarak, Douglas ile kısa bir süre yeniden bir araya geldi. Wilde bu son yıllarda çok az yazdı; Tek dikkate değer eseri, 1898’de hapishanedeki deneyimleri hakkında tamamladığı “The Ballad of Reading Gaol” şiiriydi.

Ölüm ve Miras

Wilde, 30 Kasım 1900’de 46 yaşında menenjitten öldü. Ölümünden bir asırdan fazla bir süre sonra Wilde, edebiyatından çok kişisel hayatı – coşkulu kişiliği, mükemmel zekâsı ve eşcinsellik yüzünden hapis cezasıyla – daha iyi hatırlanıyor. Bununla birlikte, esprili, yaratıcı ve yadsınamayacak kadar güzel eserleri, özellikle Dorian Gray’in Portresi romanı ve Ciddi Olmanın Önemi adlı oyunu, geç Viktorya döneminin en büyük edebi başyapıtları arasında kabul edilir.


Leave A Reply