Osman Hamdi Bey Kimdir?

0

Osman Hamdi Bey Kimdir? Osman Hamdi Bey hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Osman Hamdi BeyOsman Hamdi Bey;ressam, arkeolog, müzecidir (İstanbul 1842-ay.y. 1910).

Advertisement

Sadrazamlık yapmış Ethem Paşa’nın oğludur. Paris’te güzel sanatlar tutkusunun ağır basması üzerine resme yöneldi, arkeoloji derslerini de izledi. 1867’de yeteneğiyle Paris’te bulunan Sultan Abdülaziz’in ilgisini çekti. 1869’da Türkiye’ye çağırılarak Bağdat Vilayeti Umur-u Ecnebeyye (yabancılar dairesi) Müdürlüğüne getirildi. Bunu daha başka memurluklar izledi. 1878’de memurluktan çekilerek resimle uğraşmaya başladı. 1881’de İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin yöneticiliğine getirildi, eski eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasakladı. 1883-1895 arasında çeşitli kazılar yaptı. 1887’de Sayda (günümüzde Lübnan’da) kral mezarlığında gerçekleştirdiği kazılarda İskender Lahdi ile Ağlayan Kadınlar, Likya ve Satrap lahitlerini bularak İstanbul’a getirdi. 1882’de Schiemann’ın Trokya’da yaptığı kazıyı, 1884’te C. Humann’ın Bergama kazısını denetledi; 1883’te Nemrut Dağı’nda araştırma yaptı.

Osman Hamdi Bey, Türk müzeciliğine yaptığı üstün katkıların yanı sıra ülkede düzenli sanat eğitimini başlatan Sanayi-i Nefise Mektebi’nin (Güzel Sanatlar Akademisi – günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi) kurucusu olarak da seçkinleşti. Bir ressam olarak akademik-oryantalist anlayış doğrultusunda çalışmalar yaptı. Fotoğraf büyütme tekniğini kullanarak Türk resminin figür çalışmasına açılmasında öncülük etti.

Resimlerinde Doğu’ya ait mimarlık ve süsleme öğelerinin büyük bir ayrıntı titizliğiyle işlendiği mekânlar içinde ya da önünde, ayrıntıları yine aynı titizlikle işlenmiş Doğulu giysileriyle insan figürleri yer alır. Başlıca tabloları: Gebze’den Manzara (1881; İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Camiden Çıkan Sultan (1887; özel kol.), Yeşil Cami’de Kuran Okuma (1890 özel kol.), Mütalâa (Okuyan Kız), 1893 (özel kol.), Cami Kapısı (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Okuyan Genç Emir (1906; Leverpool, Walker Sanat Galerisi), Kaplumbağa Terbiyecisi (1906; İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Mimozalı Kadın (1906; ay.y).

Osman Hamdi Bey, güzel sanatlara, bilime ve kültüre verdiği büyük hizmetlerden dolayı birçok Avrupa üniversitesinden onursal doktorluk sanları aldı ve çeşitli nişanlarla onurlandırıldı. Gebze’deki evi restore edilerek günümüzde Osman Hamdi Bey Müzesi oluşturuldu.

Advertisement

Başlıca eserleri: Les Costumes Populaires de la Turquie en 1290-Bin İki Yüz Doksan Senesinde Elbise-i Osmaniye (1873; M. de Launey ile), Le Tumulus de Nemroud-Dagh (Nemrut Dağı Tümülüsü) 1883, Y. Oskan ile; Les Ruines d’Arslan Tasch (Arslantaş Harabeleri) 1889; Une Necropole Royale a Sidon (Sidon’da Bir Kral Mezarlığı, Osman Hamdi Bey’in Kazıları) 1892, T. Reinach ile.


Leave A Reply