Osmancık Nerededir?

0

Osmancık nerededir? Osmancık hangi ilimize bağlıdır? Osmancık ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Osmancık; Çorum İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Kamil), 50 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden Kargı, güneyden Laçin, batıdan Dodurga ve İskilip, doğudan Amasya’ nın Gümüşhacıköy ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement
Çorum - Osmancık

Kaynak : osmancik.bel.tr

İlçe topraklarının büyük bölümü, Kızılırmak’ça çizilen bir yayın içerisinde yer alır. İlçe sınırları içerisindeki Akdağ kütlesi, Dedeçal Tepe’de 1.770 m’ye ulaşır. İlçe merkezi çevresinde Kızılırmak ve kollarının taşıdığı lığların (alüvyon) oluşturduğu geniş bir ova uzanır. Kızılırmak ilçe topraklarından geçer. Karadeniz iklim etkileri karasal iklimi yumuşatır. Yıllık ortalama sıcaklık 13-14°C, yıllık ortalama yağış tutarı 400-420 mm’dir. Meşe ve çamlardan oluşan küçük parçalı ormanlar dışında dağlarda bozkır bitkileri görülür. Başta şekerpancarı, buğday, olmak üzere arpa, pirinç, mercimek, nohut, kurufasulye başlıca ürünleridir.

Kızılırmak kıyısında, deniz düzeyinden 430 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 85 km uzaklıktadır. Gerede’de E-5’den ayrılarak Amasya’ya kadar uzanan karayolu ilçeden geçer.


Leave A Reply