Osmancık Yaylaları Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Osmancık Yaylaları nerededir? Çorum Osmancık Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

OSMANCIK YAYLALARI

Eski ticaret yollarının kesiştiği bir kavşak noktası olan Osmancık, Kızılırmak Nehrinin hayat verdiği yerleşimlerden biri. Akarsu boyunca geometrik motifler oluşturan çeltik tarlaları ve kuzeyini kaplayan Kunduz Ormanları, ilçenin bir başka yüzünü simgeler. Çam, kayın ve meşe ağaçlarının beklediği dağlarla çevrili bir vadiye bakan Kunduz Ormanları, sık ağaç dokusuyla ufuk çizgisini ortadan kaldırarak güneşi maskeler. Loş ortamda çeşitli bitki topluluğu yetişir. Vezirköprü sınırındaki Gölbel Gölü ve Yaylası, bu yaşlı ormanların Osmancık’a doğal bir hediyesidir.

Çorum ili Osmancık ilçesine 28 kilometre uzaklıktaki Karalargüney Köyü, büyük bölümü Samsun il sınırında kalan Kunduz Ormanları’nın batısında. Gölbel Gölü ve yaylası ise köye beş kilometre mesafede. Kerimçavuşlu, Büyükyurt, Sansar ve Kanşah tepelerinin çevrelediği bir çanak içerisinde yer alan gölün çevresinde ahşap evleriyle yayla yer alıyor. Denizden yaklaşık 1400 metre yükseklikte yer alan Gölbel yakınlarında ayrıca Akpınar, Bayırtarla, Yuvaçukuru, Kekler ve Tekman gibi yaylalar bulunur. Gölbel Gölü oldukça önemli bir sulak alan olup içerisindeki yüzen adalarıyla dikkat çeker. Çevresinde yürüyüş rotaları bulunan ve kamp yapmaya elverişli alan, çok büyük bir turistik potansiyele sahiptir.

Osmancık ilçesinin bir diğer önemli yaylası, güneydoğusuna konumlanan Başpınar Köyü Karaca Yaylası. Söz konusu yayla Osmancık ilçesine 27, köye ise 8 kilometre uzaklıkta. Ormanlık bir alanda bulunan Karaca Yaylası, piknik yapmaya ve çadır kurmaya elverişlidir. Bölgede eskiden belde olan Başpınar Köyüne ve İntepe Yangın Kulesine uzanan patikalarda yürüyüş yapılabilir.

Advertisement

Osmancık ilçe merkezinde Kandibar Kalesi ve Koyunbaba tarihi taş kemer köprüsünü görebilirsiniz. İlçenin simgesi olan pirincin sütüyle zeytinyağı karışımından yapılan pirinç sabunu, yöresel ürünlerden biridir. Osmancık aynı zamanda Osmanlı döneminde saray mutfağına şifalı kapari bitkisini gönderen bir ambar konumundaydı.


Leave A Reply