Osmaniye’de Gezilecek Yerler (Milli Parklar Arkeolojik Yerler Doğal Güzellikler)

0
Advertisement

Osmaniye ilinde bulunan gezilecek yerler nelerdir? Osmaniye ilinin milli parkları, arkeolojik ören yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgi.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye ili Kadirli ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ceyhan Nehri kenarındaki 7 bin 715 hektarlık alan 1958’de milli park ilan edildi. Osmaniye’ye 25 kilometre mesafedeki Karatepe Aslantaş Milli Parkı, bitki varlığı açısından çok zengin. Aslantaş Baraj Gölü de mevsimsel olarak değişen su seviyesiyle çevresindeki bitki varlığını etkiliyor. Milli parkın bitki örtüsünün çeşitliliği ve mevsimlere bağlı olarak değişen manzarası özellikle ilgi çekici. Yaprak döken türlerden menengiç, sumak ve bazı meşe türleri sonbahar mevsiminde sarı ve kırmızıya dönen yapraklarıyla renk kompozisyonunu zenginleştiriyor. Karatepe zirvesinden kuzey ve kuzeydoğu yönüne bakıldığında görünen yoğun bitki örtüsü ile geniş su aynasının oluşturduğu peyzaj bütünü, milli parkın en önemli unsurlarından. Milli park ve yakın çevresi kuş türleri yönünden de oldukça zengin. Bunun en önemli nedenleri alanın habitat zenginliği ve koruma önlemleri. Alanda ayrıca 17 memeli hayvan, 12 sürüngen, 5 amfibi, 22 balık türü bulunuyor.

Karatepe-Aslantaş Kalesi, Geç Hitit döneminden İÖ 8. yüzyıldan kalma. Burada bulunan yazıtlar hem Hitit hiyerogliflerine, hem Fenike diline yer vermesiyle dikkat çekiyor. Yazıtların çift dilli olması Hitit hiyerogliflerinin okunabilmesini sağlamıştı. Karatepe- Aslantaş’taki eserler mimari bir bütünün parçalan olduğundan yerlerinden alınıp kapalı bir müzeye taşınmadı, kendi tarihi ve doğal çevreleri içinde onarılarak açık
hava müzesi halinde sergilendi.

Hierapolis Kastabala Antik Kenti

Hierapolis Kastabala Antik Kenti

Hierapolis Kastabala için, güneyinden akan Ceyhan (Pyramos) Nehrinden dolayı Pyramos ismi de kullanmıştı. Artemis Peraia kutsal alanıyla ünlü kent bu kültten dolayı Hierapolis, “kutsal şehir” adını almıştı. Önceleri Seleukoslar hâkimiyetindeki kent İÖ 1. yüzyılda, Roma tarafından korsan Tarkondimotos’un denetimine bırakılan bölgenin başkenti oldu. İS 17 yılında Roma’ya bağlandığında önce Suriye ardından Kilikia eyaletine dahil edildi.

Advertisement

Kent, Roma İmparatorları Traian, Hadrian ve Caracalla tarafından ziyaret edilmiş, bu ziyaretlerinin onuruna buraya imparatorların heykelleri dikilmişti. Kale, stadion, tiyatro, sütunlu cadde, sur ve hamamları ile bu anıtsal kent İS 6. yüzyılda bölgeyi sarsan iki depremle büyük zarar gördü. Yöre Kırmıtlı Kuş Cenneti’yle de önem taşıyor.

Kastabala antik kenti Adana’ya yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta. Günübirlik ziyaret edilebilir. Otelde kalmak isteyenler Osmaniye merkezde kalabilir.


Leave A Reply