Osteoartrit (Kemiklerde Kireçlenme) Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

0

Osteoartrit (Kemiklerde Kireçlenme) nedir, nedenleri nelerdir? Osteoartrit neden olur, teşhis ve doğal tedavi yöntemleri, belirtileri nelerdir?

Osteoartrit (Kireçlenme) nedir?

Osteoartrit (OA) en yaygın kronik (uzun süreli) eklem durumudur. Eklem, iki kemiğin bir araya geldiği yerdir. Bu kemiklerin uçları kıkırdak adı verilen koruyucu doku ile kaplıdır. Kireçlenme ile bu kıkırdak parçalanır ve eklem içindeki kemiklerin birlikte sürtünmesine neden olur. Bu ağrıya, sertliğe ve diğer semptomlara neden olabilir.

Osteoartrit

Kireçlenme çoğunlukla yaşlılarda görülür, ancak her yaştaki yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Kireçlenmeye dejeneratif eklem hastalığı, dejeneratif artrit ve aşınma ve yıpranma artriti de denir.

Osteoartrit (Kireçlenme) nedenleri

Kireçlenme eklem hasarından kaynaklanır. Bu hasar zamanla birikebilir, bu nedenle yaş osteoartrite yol açan eklem hasarının ana nedenlerinden biridir. Yaşınız arttıkça, eklemlerinizde daha fazla aşınma ve yıpranma olur.

Eklem hasarının diğer nedenleri arasında geçmiş yaralanmalar vardır, örneğin:

 • yırtık kıkırdak
 • çıkık eklemler
 • bağ yaralanmaları

Ayrıca eklem malformasyonu, obezite ve zayıf duruş içerir. Aile öyküsü ve cinsiyet gibi bazı risk faktörleri osteoartrit riskinizi artırır. Kireçlenmenin en yaygın nedenlerine göz atın.

Osteoartrit ve kıkırdak

Kıkırdak, kemikten esnek ve yumuşak olan sert, kauçuksu bir maddedir. Görevi, eklem içindeki kemiklerin uçlarını korumak ve birbirlerine karşı kolayca hareket etmelerini sağlamaktır.

Kıkırdak parçalandığında, bu kemik yüzeyleri çukurlaşır ve pürüzlü hale gelir. Bu eklemde ağrıya ve çevre dokularda tahrişe neden olabilir. Hasarlı kıkırdak kendini onaramaz. Çünkü kıkırdak kan damarı içermez.

Kıkırdak tamamen yıprandığında, sağladığı yastıklama tamponu kaybolur ve kemik üzerinde kemik temasına izin verir. Bu yoğun ağrıya ve kireçlenme ile ilişkili diğer semptomlara neden olabilir. İşte kıkırdak, eklemler ve osteoartrit hakkında bilmeniz gerekenler.

Osteoartrit belirtileri

OA herhangi bir eklemde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, vücudun en sık etkilenen bölgeleri şunları içerir:

 • eller
 • parmak uçları
 • dizler
 • kalçalar
 • omurga, tipik olarak boyunda veya sırtta

Osteoartritin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • hassasiyet (bölgeye parmaklarınızla basarken rahatsızlık)
 • sertlik
 • iltihap

Kireçlenme daha ilerledikçe, onunla ilişkili ağrı daha yoğun hale gelebilir. Zamanla eklemde ve çevresinde şişme de görülebilir. Kireçlenmenin erken belirtilerini tanımak, durumu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Osteoartrit ve romatoid artrit

OA ve romatoid artrit (RA) aynı semptomları paylaşır, ancak çok farklı durumlardır. OA dejeneratif bir durumdur, yani zamanla şiddetinde artar. RA ise otoimmün bir hastalıktır.

RA’lı kişiler, eklemlerin etrafındaki yumuşak astarın vücuda bir tehdit oluşturmasını ve bu bölgeye saldırmasına neden olan bağışıklık sistemlerine sahiptir. Sinovyal sıvıyı içeren bu yumuşak astar, sinovyum olarak adlandırılır. Bağışıklık sistemi saldırısını başlattığında, eklemde sıvı birikmesi, sertliğe, ağrıya, şişmeye ve iltihaplanmaya neden olur.

Hangi artrit şekline sahip olduğunuzdan emin değilseniz, en iyi seçeneğiniz doktorunuzla konuşmaktır.

Osteoartrit teşhisi

OA genellikle ağrılı veya zayıflatıcı semptomlara neden olana kadar teşhis edilmesi zor olabilen yavaş gelişen bir hastalıktır. Erken OA sıklıkla bir röntgen gerektiren bir kırılmaya neden olan bir kaza veya başka bir olaydan sonra teşhis edilir.

X-ışınlarına ek olarak, doktorunuz OA’yı teşhis etmek için bir MRI taraması kullanabilir. Bu görüntüleme testi, kemik ve yumuşak doku görüntüleri oluşturmak için radyo dalgaları ve manyetik bir alan kullanır.

Diğer tanı testleri, RA gibi eklem ağrısına neden olan diğer durumları ekarte etmek için bir kan testini içerir. Gut veya enfeksiyonun inflamasyonun altında yatan neden olup olmadığını belirlemek için eklem sıvısı analizi de kullanılabilir. Osteoartriti teşhis etmeye yardımcı olan diğer testleri kontrol edin.

Osteoartrit

Osteoartrit tedavisi

OA tedavisi semptom yönetimine odaklanır. Size en fazla yardımcı olacak tedavi tipi, büyük ölçüde semptomlarınızın ciddiyeti ve konumlarına göre belirlenecektir. Genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, reçetesiz satılan (OTC) ilaçlar ve ev ilaçları size ağrı, sertlik ve şişlikten kurtulmak için yeterli olacaktır.

Evde tedavi ve OA için yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

Egzersiz yapmak

Fiziksel aktivite eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirir ve sertliği hafifletmeye yardımcı olabilir. En az iki günde bir, en az 20 ila 30 dakika fiziksel hareketi hedefleyin. Yürüme veya yüzme gibi nazik, az etkili etkinlikleri seçin. Tai chi ve yoga da eklem esnekliğini artırabilir ve ağrı yönetimine yardımcı olabilir.

Kilo kaybı

Aşırı kilolu olmak eklemlerinizi zorlayabilir ve ağrıya neden olabilir. Fazla kiloları vermek bu basıncı hafifletmeye yardımcı olur ve ağrıyı azaltır. Sağlıklı bir kilo, diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer sağlık sorunları riskinizi de azaltabilir.

Yeterli uyku

Kaslarınızı dinlendirmek şişliği ve iltihabı azaltabilir. Kendinize karşı nazik olun ve aşırıya kaçmayın. Geceleri yeterince uyumak, ağrıyı daha etkili bir şekilde yönetmenize de yardımcı olabilir.

Sıcak ve soğuk terapi

Kas ağrısını ve sertliğini gidermek için ısı veya soğuk terapi deneyebilirsiniz. Ağrılı eklemlerine günde birkaç kez 15 ila 20 dakika soğuk veya sıcak kompres uygulayın.

Bu uygulamalar semptomlarınızdan kurtulmanıza ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Osteoartrit için egzersizler

Nazik germe egzersizleri, özellikle dizlerinizde, kalçalarınızda veya sırtınızda sertlik veya ağrı varsa, OA olan insanlar için çok yararlı olabilir. Germe, hareket kabiliyetini ve hareket aralığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Herhangi bir egzersiz planında olduğu gibi, başlamadan önce doktorunuza danışın.

Osteoartrit ilaçları

Ağrı veya şişlikten kurtulmaya yardımcı olabilecek bir dizi farklı OA ilacı vardır. İçerirler:

 • Oral analjezikler. Tylenol (asetaminofen) ve diğer ağrı kesiciler ağrıyı azaltır.
 • Topikal analjezikler. Bu OTC ürünleri kremler, jeller ve yamalar olarak mevcuttur. Eklem alanını uyuşturmaya yardımcı olurlar ve özellikle hafif artrit ağrısı için ağrıyı hafifletebilirler.
 • NSAID’ler (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar). Advil (ibuprofen) ve Aleve (naproksen) gibi NSAID’ler şişliğin yanı sıra ağrıyı da azaltır.
 • Cymbalta. Doktorunuz OA ağrısının giderilmesine yardımcı olma antidepresan Cymbalta (duloksetin) reçete edebilir.
 • Kortikosteroidler. Bu reçeteli ilaçlar oral formda mevcuttur. Doğrudan eklem içine enjeksiyon yoluyla da verilebilirler.

Doktorunuz, ilk savunma hattı olarak OTC çözümlerini denemenizi önerebilir. OTC ve osteoartrit için reçete seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Osteoartrit doğal tedavileri

Alternatif tedaviler ve takviyeler, iltihaplanma ve eklem ağrısı gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Yardımcı olabilecek bazı takviyeler veya otlar şunları içerir:

Diğer alternatif tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • akupunktur
 • fizik Tedavi
 • masaj terapisi
 • Diğer ilaçlar tuz banyoları almaktan sıcak veya soğuk kompresler kullanmaya kadar değişebilir.

Kullanmadan önce düşündüğünüz otları veya takviyeleri doktorunuzla konuşmalısınız. Bu, güvenli ve etkili olmalarını ve aldığınız diğer ilaçlara müdahale etmemelerini sağlayacaktır.

Osteoartrit diyeti

Sağlıklı beslenmenin bir dezavantajı yoktur, ancak OA’nız varsa, diyet ve beslenme özellikle önemlidir. Öncelikle, eklemleriniz üzerindeki gereksiz baskıyı azaltmak için kilonuzu normal bir aralıkta tutmak istersiniz. Ayrıca, birçok meyve ve sebzede bulunan antioksidanlar, iltihaplanma ile üretilen serbest radikallerle savaşmaya da yardımcı olabilir. Serbest radikaller hücre hasarına neden olabilecek moleküllerdir.

Yüksek kaliteli bir diyet, iltihabı ve şişmeyi azaltarak OA semptomlarından kurtulmaya yardımcı olabilir. Aşağıdakiler yüksek gıdalar yemek oldukça faydalı olabilir:

 • C vitamini
 • D vitamini
 • beta karoten
 • Omega-3 yağlı asitler
 • Anti-enflamatuar özelliklere sahip yiyecek alımınızı arttırmak da yardımcı olacaktır.

Ellerdeki osteoartrit

Osteoartrit

Osteoartrit ellerinizin bir veya birkaç bölgesini etkileyebilir. Bu alanlar genellikle parmak uçlarını, her parmağın orta eklemini, başparmağı ve bileği birleştiren eklemi ve bileğin kendisini içerir. Etkilenen eklemler, ortaya çıkan semptomları büyük ölçüde belirler. Bu belirtiler genellikle şunları içerir:

 • sertlik
 • Ağrı
 • şişme
 • kırmızılık
 • zayıflık
 • parmaklarını hareket ettirmede sorun
 • azaltılmış hareket aralığı
 • parmaklarınızı hareket ettirdiğinizde çatırdayan ses
 • kavrama veya nesneleri tutma sorunu

Kadınlar OA’ya erkeklerden daha eğilimlidir ve genellikle daha genç yaşta alırlar. Ellerdeki kireçlenme günlük yaşamla ilgili görevleri yapma yeteneğiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, yaşam tarzı değişikliklerinden cerrahiye kadar değişen tedaviler yardımcı olabilir.

Kalçanızdaki osteoartrit

OA bir veya her iki kalçada da görülebilir. Bu şekilde, genellikle her iki kalçada aynı anda ortaya çıkan RA’dan farklıdır.

Kalça OA yavaş dejeneratif bir durumdur. Birçok insan, ilaç, egzersiz ve fizik tedavi kullanarak semptomlarıyla yıllarca mücadele edebiliyor. Durum kötüleşirse, steroid enjeksiyonları, diğer ilaçlar veya cerrahi rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Alternatif terapiler de yardımcı olabilir ve yeni teknolojiler ufukta.

Dizlerinizde osteoartrit

Kalça OA gibi, diz OA dizlerden birinde veya her ikisinde ortaya çıkabilir. Yaş, genetik ve diz yaralanması diz OA’sında rol oynayabilir.

Sadece koşu veya tenis gibi kapsamlı, tekrarlayan hareketler yaratan tek bir spora konsantre olan sporcular OA riski altında olabilir. Aynı şekilde, sadece bir tür fiziksel aktivite izlerseniz, bu bazı kasları aşırı kullanabilir ve diğerlerini yetersiz kullanabilir ve diz ekleminde zayıflık ve kararsızlığa neden olabilir. Aktivitelerinizi değiştirmek, farklı kas gruplarının çalışmasına yardımcı olur ve dizinizdeki tüm kasların güçlendirilmesine izin verir.

Diz OA tedavisi, durumun aşamasına bağlıdır.

Servikal osteoartrit

Servikal OA’ya boyun OA veya servikal spondiloz da denir. 60 yaşın üzerindeki insanların yüzde 85’inden fazlasını etkileyen yaşa bağlı bir durumdur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür.

Servikal omurga boyunda bulunur ve faset eklemleri içerir. Bu eklemler, omurgadaki esnekliği korumaya yardımcı olur ve tam bir hareket aralığı sağlar. Faset eklemlerin etrafındaki kıkırdak yıpranmaya başladığında, servikal OA ortaya çıkar.

Servikal OA her zaman semptomlara neden olmaz. Varsa, semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve şunları içerebilir:

 • omuz, kolunuzda veya parmaklarınızda ağrı
 • Kas Güçsüzlüğü
 • boynundaki sertlik
 • baş ağrısı, çoğunlukla başınızın arkasında
 • kollarınızda veya bacaklarınızda karıncalanma veya uyuşma
 • Bazen, mesane veya bağırsak kontrolü kaybı veya denge kaybı gibi daha ciddi semptomlar ortaya çıkabilir.

Spinal osteoartrit

Sırt ağrınız varsa, spinal osteoartritiniz olabilir. Bu durum, bel ve kalçalarda bulunan faset eklemlerini etkiler. Yaş ve omurga travması spinal OA’da potansiyel faktörlerdir. Kadınların bu duruma yakalanma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Fazla kilolu olan veya işleri çömelme ve oturmayı gerektiren insanlar da risk altında olabilir.

Omurga OA’sının semptomları ciddiyetinde değişebilir. Aşağıdakileri içerirler:

 • sırtınızdaki eklemlerde sertlik veya hassasiyet
 • kollarınızda veya bacaklarınızda güçsüzlük, uyuşma veya karıncalanma
 • azaltılmış hareket aralığı

Bu semptomlara dikkat etmek önemlidir. Tedavi edilmezse, spinal OA kötüleşerek daha ciddi semptomlara ve sakatlığa neden olabilir.

Osteoartrit önleme

OE için kalıtım, yaş ve cinsiyet gibi kontrol edemediğiniz risk faktörleriniz olabilir. Ancak diğer risk faktörleri kontrol edilebilir ve bunları yönetmek OA riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Aşağıdaki ipuçları kontrolünüz altındaki risk faktörlerini yönetmenize yardımcı olabilir:

 • Vücudunuzu destekleyin. Eğer bir atletseniz veya egzersiz yapıyorsanız, vücudunuza önem verdiğinizden emin olun. Dizleriniz üzerindeki etkiyi azaltan atletik destek ve ayakkabı giyin. Ayrıca sporunuzu değiştirdiğinizden emin olun, böylece tüm kaslarınız her seferinde sadece aynı kasları değil, egzersiz yapar.
 • Kilonuzu izleyin. Vücut kitle indeksinizi (VKİ) boyunuza ve cinsiyetinize uygun aralıkta tutun.
 • Sağlıklı bir diyet yapın. Taze sebze ve meyvelere odaklanarak bir dizi sağlıklı yiyecek yiyin.
 • Yeterince dinlenin. Vücudunuza dinlenmek ve uyumak için bol bol fırsat verin.
 • Diyabetiniz varsa, kan şekerinizi kontrol etmek OA riskinizi yönetmenize de yardımcı olabilir.

Osteoartrit görünümü

OA, tedavisi olmayan kronik bir durumdur, ancak semptom yönetimi ile görünüm olumludur. Kronik eklem ağrısı ve sertlik belirtilerini görmezden gelmeyin. Doktorunuzla ne kadar erken konuşursanız, o kadar çabuk bir teşhis alabilir, tedaviye başlayabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. İşte bu yüzden bir romatolog görmeniz gerekebilir.


Leave A Reply