Otello Operası Konusu Özeti Karakterler Hakkında Bilgi, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Otello Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Otello Operasının konusu, ilk gösterimi, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

OTELLO

Dört perdelik operadır.

Metin: Arrigo Boito.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1887 Milano.
Türkiye’de ilk oynanış: 1960 Ankara.

Başlıca kişiler:

Montano (Bas), Cassio (Tenor), İago (Bariton), Emilia (Mezzosoprano), Lodovico (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 15. yüzyılda Kıbrıs adası.

Advertisement

Konusu:

Venedik devletinin Kıbrıs valisi «mağribi» Otello halkın sevgi gösterileri arasında başarılı bir savaştan dönmüş, gece onuruna şenlikler düzenlenmiş, içki sofraları kurulmuştur. Bir kenarda subaylar da içmekte, iğrenç karakterli bir adam olan yaver İago kendisini terfi ettirmeyen Otello’dan öç almak için türlü düzenler hazırlamakta, Otello kadar onun kendi yerine terfi ettirdiği Cassio’dan da nefret etmektedir. Söylediği bir içki şarkısıyla Cassio’yu ve diğer subayları içmeye zorlar, sonra Cassio ile diğer subay Montano arasında kavga çıkmasını sağlar. Gürültüye Otello gelir, suçlu gördüğü Cassio’yu cezalandırır. Herkes dağılır, yaklaşan karısı Desdemona ile baş başa kalan Otello ona savaşı anlatır. Mutlu çift aşklarını olağanüstü güzellikteki bir ikiliyle açıklar. Iago, cezalandırılan Cassio’ya bağışlanması için Desdemona’dan ricada bulunmasını öğütler.

Cassio kadınla konuşurken kuşkulu söz ve davranışlarla Otello’nun kıskançlığını uyandırır. Desdemona eşine yaklaşınca vali başı ağrıdığını söyler, karısının uzattığı mendili yere atar. Şaşıran Desdemona çıkınca İago yerden gizlice aldığı mendili göstererek onu Cassio’nun elinde gördüğünü, subayın düşlerinde hep Desdemona’yı sayıkladığını söyler. Otello deliye dönmüştür. Artık Cassio ile karısının seviştiğine kesin olarak inanmaktadır. Venedik elçisi Lodovico gelerek Otello’nun başka yere atandığını, yerine Cassio’nun bakacağını bildirir. Otello o gece karısını, İago da Cassio’yu öldürecektir. Kıskançlığın çıldırttığı Otello karısını boğar, bu sırada bir haber gelir; Cassio’yu öldürmesi için İago tarafından kışkırtılan Roderigo görevini başaramayarak Cassio tarafından öldürülmüş, son nefesinde bazı açıklamalar yaparak bütün bu düzenlerin İago’nun işi olduğunu söylemiştir. Otello bunları duyduktan sonra hançerini kalbine saplar, karısının cesedi üzerine yıkılır.

Verdi «Otello»yu 71 yaşında bestelemeye koyulmuş, «İtalyan müzikli dramı»na eşsiz bir örnek kazandırmıştır. Yine bir besteci olan Boito’nun büyük ustalıkla hazırladığı metin artık opera bestelememeye kararlı büyük sanatçıya alabildiğine geniş bir esin gücü getirmiştir. Müziğin dokusu sade ve duru, melodik malzemenin kullanılışı ekonomik fakat renkli, anlatım gücü alabildiğine etkilidir.

Tanınmış bölümler:

«İnaffia l’ugola» (lago), «Gia nella notta densa» (Otello – Desdemona), «Credo» (İago), «Ora e per sempre addio sente memorie» (Otello), «Aterra, si nel livido» (Desdemona), «O Salce!» (Desdemona), «Ave Maria» (Desdemona).


Leave A Reply