Otoklav Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Sterilizasyon için olmazsa olmaz bir medikal alet olan otoklav nedir, nasıl çalışır ve ne işe yarar konularında bilgi veren yazımız.

otoklav
Hastanelerde, lâboratuvarlarda, ameliyat aletlerini, çeşitli maddeleri, pansuman takımlarını mikropsuz (sterilize) hale getirmek için kullanılan bir cihazdır. Otoklavda eşyanın mikropları basınç altındaki su buharının sağladığı yüksek ısı ile öldürülür.

Otoklav madenî düdüklü tencereye benzetilebilir. Bir kazanla, bunu sıkıca kapayan ağır bir kapaktan meydana gelmiştir. Kazanın dibindeki suyun üzerinde bir ızgara, kapağın üstünde de bir manometre (basıölçer)le bir termometre (sıcak ölçer) bulunur. Kazanın içindeki su, petrol, havagazı, elektrik ocağı gibi bir araçla ısıtılır.

Mikropsuz hale getirilecek şeyler kazanın içindeki ızgaranın üzerine konulur, kapak sıkıca kapatılıp vidalanır. Su kaynamaya başlayınca, ortaya çıkan ilk buhar otoklavın musluğundan dışarı çıkar, böylece kazanın içimdeki hava boşalır. Hava bitip sâf buhar çıkmaya başlayınca musluk kapatılır. Kazandaki buhar basıncı gittikçe yükselir. Buharın basıncı manometreden, sıcaklık derecesi de termometreden okunur. Böylece, buhar yüksek bir sıcaklığa çıkarılır, 100°’nin çok üstünde bir ısı elde edilerek, bütün mikropların ölmesi sağlanır.

Kimyada, bazı maddelerin kuvvetli basınç altında ne gibi tepkiler göstereceklerini incelemek için de otoklâv kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply