Otopsinin Tarihçesi, Otopsi İlk Ne Zaman ve Ne Amaç ile Yapılmıştır?

0

Otopsi ne zaman ve ne amaçla yapılmaya başlanmıştır? İlk otopsinin yapılması, tarihçesi ve gelişimi nedir, hakkında bilgi.

Otopsinin Tarihçesi

Otopsi kelimesi, Eski Yunancadan “kendiniz görün” anlamına gelen “‘see for yourself” den türetilmiştir. Bu, ölüm nedenini belirlemek amacıyla patolog olarak adlandırılan eğitimli tıbbi personel tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Ölü bedenin hem dışı hem de içi incelenir. Dokular ve organlar çıkarılır, incelenir ve analiz edilir. Patologlar ayrıca, ölümden önceki genel sağlık durumunu da belirler ve verilen herhangi bir tıbbi tanı veya tedavinin doğru ve uygun olup olmadığını belirler. Otopsiler yaygın bir tıbbi uygulamadır, ancak cinayet suçuyla ilişkili olarak popüler hale gelmiştir.

Otopsi

İnsan vücudunun anatomik diseksiyonu üzerindeki kısıtlamalar pek çok kültürde kısıtlanmasına rağmen, uygulama antik dünyada yapılmaya başlanmıştır. En kayda değer erken otopsi, Senato’ya girerken bıçaklanarak öldürülen Roma İmparatoru Julius Caesar‘a yapılmıştır. Bununla birlikte, modern otopsinin pratik kökenleri, Rönesans anatomisti Giovanni Morgagni (1682-1771) de yatar. 1761’de bu konudaki ilk büyük çalışma olan “The Seats and Causes of Disease Investigated by Anatomy”‘i yaptı.

Otopsiler, başka yollardan kolayca erişilemeyen bilgileri sağladığı için tıbbi bilgiye büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda modern ölümle ilgili mevzuat ve yönetmeliklere de ayrılırlar. Otopsiler, ölüm beklenmedik, şüpheli olduğunda veya kesin nedeni ile ilgili belirsizlikler olduğunda yapılır. Önemli bir sayıdaki otopsi, ölümün beklenenden başka bir şeyden kaynaklandığını ortaya koymaktadır.


Leave A Reply