Ototrof Hipotezi Nedir?

0

Hayatın başlangıcı ile ilgili görüşlerden olan Ototrof Hipotezi (görüşü) neye dayanır, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

ototrof

Ototrof Hipotezi Nedir?

Ototrof Hipotezi; Tabiattaki canlıları beslenme bakımından ototrof (kendi besinini yapan) ve heterotrof (besinini hazır alan) olarak ikiye ayırmak mümkündür. Ototrof canlılar, bazı inorganik maddeleri ve güneş enerjisini kullanarak kendi besinini yapabilmektedir.

Ototrof hipotezine göre, dünyamızda ilk meydana gelen canlı ototroftur. Ototroflar hem kendilerinin, hem de başka canlıların yararlanabileceği besinleri üretebildiğine göre, karmaşık yapıda bir organizmadır.

Bazı biyologlar, ilk meydana gelen canlının, böyle kendi besinini üretebilecek kadar karmaşık bir yapıya sahip olamayacağını belirterek, ototrof hipotezini reddetmektedirler. Ototrof canlının bu karmaşık yapıyı kazanabilmesi için, milyonlarca yıllık değişmeler geçirmesi gerektiğini savunan bilini adamları vardır. Kendi besinini üreten organizmanın nasıl meydana geldiği açıklanamadığı için, ototrof hipotezine karşı daha sonra heterotrof hipotezi ileri sürülmüştür.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?