Otto Bauer Kimdir?

0

Otto Bauer kimdir ve ne yapmıştır? Otto Bauer hayatı, biyografisi, çalışmaları ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Otto Bauer Kimdir?

Otto Bauer; (d. 5 Eylül 1881, Viyana – ö. 4 Temmuz 1938, Paris), Avusturya Sosyal Demokrat Partisi’nin (ASDP) kuramcısı ve devlet adamıdır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndaki milliyetler sorununun ulus devletlerin kurulmasıyla çözülmesini önermiş, I. Dünya Savaşı sonrasında Avusturya’nın Almanya’yla birleşmesinin (Anschluss) başlıca savunucularından olmuştur.

Sosyalist eğitim hareketi “Die Zukunff’un (Gelecek) kuruculanndan biriydi. Çeşitli süreli yayınlarda yazıları yayımlandı. 1904’te partisinin parlamento grubunun sekreteri oldu. Kuramcılık yeteneği, Die Nationalitätenfrage und die Sozialdemokratie (1907; Milliyetler Sorunu ve Sosyal Demokrasi) adlı yapıtının yayımlanmasıyla kendini gösterdi. Bu yapıtında milliyetler arasındaki çatışmayı bir sınıf mücadelesi olarak ele aldı ve Tuna bölgesinde I. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan birçok gelişmeyi önceden gördü.

I. Dünya Savaşı sırasında, Rusya’da savaşan ve tutsak düşen Bauer, 1917’de yurda dönüşünde partisinin sol kanadının önderliğini üstlendi. Savaş sonunda Avusturya dışişleri bakanı oldu. 2 Mart 1919’da Almanya ile, daha sonra İtilaf Devletleri’nce reddedilen gizli Anschluss anlaşmasını imzaladı. Bu dönemi, Die Österreichische Revolution (1923; Avusturya Devrimi) adlı yapıtında inceledi. Temmuz 1919’da istifa etti, ama sonraki 20 yıl boyunca partisinin yol göstericisi oldu. 1929-34 arasında Avusturya Ulusal Konseyi’nin üyeleri arasında yer aldı. 1934’te Viyana’daki başarısız sosyalist ayaklanmadan sonra, önce Çekoslovakya’ya, ardından Fransa’ya sürgüne gönderildi.


Leave A Reply