Otto Wallach Kimdir? Nobel Ödüllü Alman Kimyagerin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Otto Wallach kimdir? 1910 yılında Nobel Kimya Ödülünü almış olan Alman kimyager Otto Wallach hayatı, çalışmaları ve bilime olan katkıları nelerdir?

Otto Wallach

Kaynak : wikipedia.org

Otto Wallach (27 Mart 1847 – 26 Şubat 1931) bir Alman kimyagerdi ve alisiklik bileşikler üzerindeki çalışmaları nedeniyle 1910 Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

Hayatı

Otto Wallach, Prusyalı bir memurun oğlu olarak Königsberg’de doğdu. Babası Gerhard Wallach, Lutheranizm’e dönüşen Yahudi bir aileden geliyordu. Annesi Otillie (Thoma), Protestan dinine mensup etnik bir Almandı. Wallach’ın babası Stettin’e (Szczecin) ve daha sonra Potsdam’a transfer edildi. Otto Wallach, Potsdam’da bir Gymnasium olan okula gitti ve burada edebiyat ve sanat tarihi hakkında bilgi edindi. Hayatı boyunca ilgilendiği iki konu olarak hep kalmıştır. Bu sırada anne ve babasının evinde özel kimyasal deneylere de başladı.

1867’de Friedrich Wöhler’in organik kimyanın başında olduğu Göttingen Üniversitesi’nde kimya okumaya başladı. August Wilhelm von Hofmann ile Berlin Üniversitesi’nde bir sömestrden sonra Wallach, Doktora derecesini 1869’da Göttingen Üniversitesi’nden aldı. Bonn Üniversitesi’nde (1870–89) ve Göttingen Üniversitesi’nde Profesör olarak çalıştı (1889–1915). Doktora öğrencilerinden ikisi Adolf Sieverts ve Walter Haworth idi. Otto Wallach Göttingen’de öldü. 1912’de Davy Madalyası ile ödüllendirildi.

Çalışmaları ve Bilime Katkıları Nelerdir?

Bonn’da Friedrich Kekulé ile yaptığı çalışma sırasında, uçucu yağlarda bulunan terpenlerin sistematik bir analizine başladı . Bu zamana kadar sadece birkaçı saf biçimde izole edilmişti ve yapısal bilgi seyrekti. Erime noktası karşılaştırması ve karışımların ölçümü, özdeş maddeleri doğrulamak için kullanılan yöntemlerden biriydi. Bu yöntem için çoğunlukla sıvı terpenlerin kristalli bileşiklere dönüştürülmesi gerekiyordu. Kademeli türevlendirmeyle, özellikle bazı terpenlerde bulunan çift bağa yapılan eklemelerle , kristalli bileşikler elde etme hedefine ulaştı. Döngüsel doymamış maddelerin yeniden düzenlenme reaksiyonlarının incelenmesi terpenler, bir terpenin bilinen bir yapısının yeniden düzenlenmesini izleyerek bilinmeyen bir terpenin yapısını elde etmeyi mümkün kıldı. Bu temel yöntemlerle terpenler üzerinde sistematik araştırmaların yolunu açtı.

α-pinenin (+) ve (-) izomerlerinin yapısı

α-pinenin (+) ve (-) izomerlerinin yapısı (Kaynak : wikipedia.org)

Terpen ve pinenin isimlendirilmesinden ve pinenin ilk sistematik çalışmasının yapılmasından sorumluydu. Terpenlerin kimyası hakkında bir kitap yazdı, “Terpene und Campher” (1909). Otto Wallach, Wallach kuralı , Wallach bozulması , Leuckart-Wallach reaksiyonu ( Rudolf Leuckart ile birlikte geliştirdiği ) ve Wallach yeniden düzenlenmesi ile tanınır.

Advertisement

Leave A Reply