Ova Nedir?

0

Ova nedir? Ova’nın tanımı, oluşumu ve özellikleri ile ilgili kısa bilgi

ova

Advertisement

Ova, bulundukları yerde, çevresine göre alçakta olan ve genellikle alüvyonla kaplı olan, fazla eğimli olmayan alanlar. Ovalar, dağlar arasındaki düzlükler, geniş vadi tabanları ve deltalar üzerinde görülürler. Ovaların yükseltisi deniz yüzeyine çok yakın olabildiği gibi 1.000 m’nin üzerine de çıkabilir.

Ovalar genelde verimli tarım topraklarıyla kaplıdır. Dünya üzerinde verimli ovalar insanlık tarihi boyunca insanların ilgisini çekmiş tarım ve yerleşme amacıyla yoğun kullanıma sahne olmuştur. Ovaları öteki düzlüklerden ayıran en önemli etken, akarsularca yarılma durumudur. Ovalarda akarsular yüzeye yakın olarak akarlar, arazi derin yarılmaz, yükselti ayırıcı etken değildir.

Ovalar oluşumlarına göre çeşitli biçimlerde ortaya çıkar. Birikinti ovaları, genellikle akarsular ve bazı durumlarda buzul, rüzgâr, dalgaların taşman kum, mil, taş, çakıl, kil türü birikinti malzemesinin yığılması sonucu ortaya çıkar. Akarsuların aşağı çığırlarında ince taneli birikintilerden oluşan ovalar çok verimlidir. Kimi ovalar akarsuların denize döküldüğü yerde denizin dolmasıyla ortaya çıkan deltalar üzerinde oluşur.

Advertisement


Leave A Reply