Oxford Nerededir? Oxford Tarihi

0
Advertisement

Oxford hangi ülkededir? Oxford ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İngiltere Oxford hakkında bilgi.

Oxford

Kaynak : pixabay.com

Oxford; Büyük Britanya’da kent, Oxfordshire Yönetim Birimi’nin merkezi. Nüfusu 116.000 (1988). Orta İngiltere’de, Cherwell’in Thames’e kavuştuğu yerde, Londra’nın 84 km batı-güneybatısında yer alır. Zengin geleneklere sahip bir üniversite kenti olmasının yanı sıra, endüstri etkinlikleri de önemlidir. (makine ve motorlu araçlar yapımı, besin, konfeksiyon, basım ve yayıncılık, pres çelik yapımı, turizm).

Irmak sekileri üzerinde kurulu olan eski kentin batısında; mağazalar, kamu kuruluşları ve Norman Hisarı bulunur. Çok sayıdaki kuleleriyle üniversite yapıları ve kiliselerin yer aldığı doğusu, ortaçağ havasını korur. Eski kenti çevreleyen parklardan sonra yeni mahalleler başlar. Nüfusun büyük çoğunluğu, Cherwell’in doğusunda, 1918’den başlayarak yapılan mahallelerde oturur. Burada, Headington’da Oxford Politeknikum’u kuruludur. Kuzeyde, eski kentin dışında, üniversitenin doğa bilimleriyle ilgili bölümleri yer alır. Endüstri semtleri, dış mahallere dağılmıştır. Çeşitli manastır okullarının bir araya gelmesiyle 13. yüzyıl başlarında kurulan, Cambridge ile birlikte İngiltere en önemli üniversitelerinden biri sayılan Oxford’un bünyesinde 40 kolej (yüksekokul) vardır.

Bunların en eskileri, dinsel kurumlar tarafından oluşturulmuş kendi olanaklarıyla donatılmış ve kendi kendilerini yöneterek gelişmişlerdir. Üniversite’ye ait öteki 1621’de kurulan Botanik Bahçesi sayılabilir. Thames Irmağı’nda, Oxford ve Cambridge Üniversite takımları arasında 6.740 m’lik bir mesafeyi içeren kürek yarışları, 1829’dan bu yana her yıl düzenlenir.


Leave A Reply