Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Advertisement

30 Mart 2014 yerel seçimlerde oy kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi durumlarda oylar geçersiz sayılır? Oy kullanmak ile ilgili bilmemiz gerekenler.

seçim

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerel seçimlerde oy kullanırken, oyunuzun geçerli olması için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

Oy Vermeye Gitmeden Önce;

Öncelikle nerede oy kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Nerede oy kullanacağınızı evinize gelen seçmen kartınızdan, muhtarlıklardan yada ysk.gov.tr, Yüksek Seçim Kurulunun internet adresine girerek öğrenebilirsiniz.

Oy kullanmaya giderken yanınıza geçerli kimlik kartınızı almayı kesinlikle unutmayın. Yanınızda aynı zamanda seçmen kartınızı da götürün. Eğer seçmen kartınız yoksa endişe etmeyin. Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız biliyorsanız sorun yok.

Advertisement

Oy kullanmaya mutlaka belirlenen oy kullanma saatleri içinde gidin. Belirlenen saatlerin dışında oy kullanmanız mümkün değildir. Ancak oy kullanmaya saatler için gitmişseniz ancak süre dolduktan sonra sıra size gelmişse oradan ayrılmayın. Sıranın gelmesini bekleme hakkınız var.

Oy Kullanırken;

Sandık başına gittiğinizde sandık kurulu önce kimlik tespitinizi yapar. İlgili sandıkla ilgili yasal sorumluluk bu kuruldadır. Sandık başkanı size oy kullanacağınız zarfları ve oy pusulalarını teslim eder.

Yerel seçimlerde hangi görevler için oy verilecektir?

– İl genel meclisi üyelikleri
– İlçe veya belde belediye başkanlığı
– İlçe veya belde belediye meclisi üyelikleri
– Büyükşehir belediye başkanlığı
– Büyükşehir belediye meclisi üyelikleri
– Köy ya da mahalle muhtarlığı

Turuncu renkli zarfın içine il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası konulur.

Advertisement

Mavi renkli zarfın içine ise belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ve büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası konulacak.

Mor zarfın içine köy ya da mahalle muhtarı ve ihtiyar heyeti üyelerinin yazılı olduğu oy pusulası konulacak.

Zarflar gizli kabinde kapatılıp, sandık kurulu gözetimindeki sandığa atılacak.

Oyunuzun geçerli olması için;

Pusulaların zarfları üzerinde 2 adet mühür bulunması gerekir. Aldığınız zarfta bu mühürlerin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Aksi taktirde oyunuz geçersiz sayılır.

Advertisement

Pusulanın, zarfın üzerine herhangi bir yazı veya işaret koymayın. Zarf ve pusulanın yırtık, hasarlı olmamasına dikkat edin.

Her pusulaya sadece bir tek “Evet” mührü basılacaktır. Birden fazla mühür basılan oylar kabul olmaz. Evet mürünü basarken taşırmamaya dikkat edin. Farklı bölümlere taşacak şekilde birden fazla mühür basılmış oy pusulaları sayılmaz.

Üzerinde “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunmayan, başka kağıda basılı oy pusulaları geçersizdir.

Advertisement

Leave A Reply