Oyakodon Tarifi ve Japon Mutfağı

0
Advertisement

Japon mutfağının önemli yemeklerinden olan Oyakodon nasıl yapılır? Japon mutfağından bir tavuk yemeği olan Oyakodon için gereken malzemeler ve yapılışı.

Oyakodon

Oyakodon Tarifi
Malzemeler:

2 bardak pişmemiş yasemin pirinci
4 bardak su
4 derisiz, kemiksiz tavuk göğsü, küçük parçalar halinde kesilmiş
1 soğan, ikiye kesilmiş ve dilimlenmiş
Dashi tozuyla yapılmış 2 bardak dashi suyu (Dashi, Japon mutfağında kullanılan bir çorba ve pişirme hammadesi türüdür. )
1/4 bardak soya sosu
3 yemek kaşığı mirin (Japon pirinç şarabı, mirin; Japon mutfağında kullanılan önemli bir çeşnidir. Mirin, sakeye benzer bir şekilde bir pirinç şarabı çeşididir ancak daha düşük bir alkol içeriğine ve daha yüksek şeker içeriğine sahiptir)
3 yemek kaşığı kahverengi şeker
4 yumurta

Yapılışı:

1. Durulama suyu tamamen temizlenene kadar pirinci 3, 4 su durulayın ve durulama suyunu süzün. Yüksek ateşte bir tencerede 4 bardak su ekleyin ve ekleyin. Isıyı orta-düşük seviyeye indirin, örtün ve pirinç ihale ile sıvı emilene kadar kaynatın, 20 ila 25 dakika.

2. Tavuğu yapışmaz tavaya bir kapakla yerleştirin ve orta ateşte tavuk pembeleşene kadar ve yaklaşık 5 dakika kahverengiye kadar karıştırın. Soğanı karıştırın ve soğana kadar pişirin ve karıştırın, yaklaşık 5 dakika daha karıştırın. Stokta dökün ve soya sosu, mirin ve kahverengi şekeri çırpın, şekeri eritmek için karıştırın. Karışımı bir kaynamaya getirin ve biraz azaltılıncaya kadar yaklaşık 10 dakika pişirin.

Yumurtaları iyice dövünceye kadar bir kaseye çırpın ve tavuk ve stoğu dökün. Tencereyi kapatın, ısıyı azaltın ve yumurta pişene kadar yaklaşık 5 dakika buharlaşmasına izin verin. Ateşten alın.

Advertisement

Servis yapmak için kase başına 1 bardak pişmiş pirinç 4 derin çorba kasesine koyun, her bir kasenin üzerine 1 / 4’ü tavuk ve yumurta karışımı ile ve her kaseye yaklaşık 1/2 fincan çorba kaşığı koyun.


Leave A Reply