Øystein Aarseth (Euronymous) Kimdir? Norveçli Müzisyenin Hayatı Hakkında Bilgiler

0

Øystein Aarseth (Euronymous) kimdi? Norveçli bir gitarist olan Øystein Aarseth (Euronymous) hayatı, sanatı ve ölümü hakkında bilgiler.

Øystein Aarseth (Euronymous)

Øystein Aarseth (Euronymous)

Øystein Aarseth, daha çok bilinen sahne adıyla Euronymous ( Surnadal , Norveç , 22 Mart 1968 – Oslo , 10 Ağustos 1993 ), Norveçli siyahların gitaristi olarak tanınan Norveçli bir müzisyendi. metal grubu Mayhem ve Deathlike Silence plak şirketinin sahibi . Ayrıca Oslo’daki “Helvete” ( Norveççe ” cehennem ” ) plak dükkanının da sahibiydi. Guitar World dergisine göre Øystein Aarseth, tarihin en iyi metal gitaristleri sıralamasında 51. sırada yer almaktadır.

Biyografi

Aarseth, 22 Mart 1968’de Surnadal’da doğdu ve 1984’te Mayhem’i yarattı. O zamanlar kendisine “Destroyer” diyordu. Mayhem’e (o zamanlar basta Necrobutcher ve davulda Manheim’dan oluşuyordu) katıldığında adını Euronymous olarak değiştirdi. Görünüşe göre sözde Şeytan İncilinde Euronymous adında bir Yunan iblisinden bahsediliyor. Ancak Aarserth Anton LaVey’i (bu “Şeytani İncil” in yazarı) hor görüyordu. Bu yüzden adı oradan alması olası değil gibi gözükmekle birlikte bir çok kişide buna inanmaktadır.

Euronymous ismi muhtemelen Hellhammer’ın “Triumph of Death” şarkısından gelmektedir. Burada “Euronymous korkunç hatalarla gömülen ruhlarını gönderir” ifadesinin geçtiği yer bulunmaktadır. Çünkü diğer üyelerin takma adlarının çoğu da bu gruptan almıştır. Ayrıca black ve thrash metal Alman grup Assassin üyeleriyle birleştiren Checker Patrol grubu içinde de gitaristti.

Helvete

Helvete, 1990’ların başında Euronymous’a ait, Oslo’nun Schweigaards Caddesi’nde bulunan bir mağazaydı. Norveççedeki anlamı “cehennem“dir. Norveç ve İskandinavya’daki black metal hayranları için çok önemli bir yerdi. Bu mağazada Euronymous bu kişiler ile arkadaş oldu. Mağazanın, İç Çember üyelerinin daha sonra buluşacağı bir bodrum katı vardı. Mağaza, 1993 yılında, aynı çetenin üyelerinden biri tarafından sahibinin öldürülmesinden birkaç ay önce kapatıldı.

1980’lerin sonlarında Euronymous, bir şarkıya dayanan kendi plak şirketini kurdu (“Deathlike Silence“, Sodom’un 1986’da “Obsessed by Cruelty” albümünde yayınlandı). Euronymous başta sadece aynı müzik sahnesinden Norveçli gruplarla anlaşmak istemiştir. Daha sonra İsveç’ten Abruptum ve Merciless veya Japonya’dan Sigh gibi yabancı grupların girişine izin verdi.

Cinayet

1993 yılında Øystein Aarseth, Varg Vikernes (kendisine “Kont Grishnackh” diyen) biri tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Resmi rapora göre 2 kez başından, 5 kez boyundan ve 16 kez sırtından olmak üzere 23 kez bıçaklandı. Ancak Vikernes, Aarseth’in koşarken kırık camın üzerine düştüğünü ve bunun da önemli sayıda yaralanmayı açıklayabileceğini söyleyerek bunu reddediyor. Vikernes, yaptığının kısmen meşru müdafaa ve ölüm tehdidi altında olduğunu açıklıyor.

Vikernes, eski kiliseleri yakmak (bazıları 17. yüzyıl işçiliğine sahip ) ve Aarseth’i öldürmekten 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Modern Norveç tarihinin en uzun cezasını çektikten sonra, 16 yıl hapis yattıktan sonra 24 Mayıs 2009’da şartlı tahliye edildi.

İnançlar

Aarseth, tuhaf bir komünizm vizyonuyla, teist bir Satanizm uygulayıcısıydı ve şiddeti teşvik ediyordu. Mayhem’in müziğini siyasi görüşlerini desteklemek için kullanmasa da, onları black metal ile uyumlu gördü. Stalin veya Enver Hoca gibi komünist liderlerin hayranı olan Aarseth, komünist gençlik örgütü Rød Ungdom’un (Kızıl Gençlik) bir üyesiydi. Burada, diğer black metal müzisyeni Kjetil Haraldstad “Frost” a göre , liderlik becerilerini edindi.


Leave A Reply