Oyuncakların Tarihi Gelişimi

0

Oyuncak nedir? Oyuncakların tarihi, tarihçesi, gelişimi nasıl olmuştur? Oyuncaklar hakkında bilgi.

oyuncakOyuncaklar; Oyuncaklar asırlar boyunca tüm dünyadaki çocuklar tarafından eğlence ve öğrenme amaçlı kullanılmış oyun araçlarıdır.

Advertisement

Oyuncaklar biçim ve büyüklük bakımından çeşitlidir; çok pahalı değildir ve dükkânlarda hazır olarak satılır. Çocuklar tarafından basit bir çubuk ya da yuvarlak bir taş bile oyuncak olarak kullanılabilir. Günlük kullanım için bu tür birçok oyuncak, spor ve oyun aleti geliştirilmiştir.

Oyuncak bebeklerden mikroçiplere

En sevilen oyuncaklar bebekler ve ayılardır. Bu oyuncaklar, insanlann ve hayvanların küçük taklitleridir. Bu oyuncaklar hayal gücünü artırır ve çocukların günlük hayatlarından alıntılan oyuna dökerek rol yapmalarına olanak tanır. Oyuncak ayılar 20. yy.ın başlarında piyasaya sürülmüştür, ancak oyuncak bebekler çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Eskiden bebeklerin başları tahta ya da kilden yapılıyordu, ancak 18. yy.la birlikte porselen ve seramik de kullanılmaya başlandı. Gövdeler tahtadan ya da içi talaşla doldurulmuş bez ya da deriden yapılıyordu. Günümüzdeki oyuncak bebekler şekil verilebilen plastik ve vinilden yapılır. Çoğunlukla hareketli kol ve bacakları olur. Artık teknoloji sayesinde kendi kendine hareket edebilen ve birkaç cümle söyleyebilen bebekler üretilmiştir. Sindy, Barbie ve Action Man gibi çok satan bazı oyuncak bebeklere ait çocukların toplamak isteyecekleri birçok giysi ve aksesuar da vardır. Bazen başarılı filmler veya televizyon programlarındaki kahramanlar da oyuncak bebek yapılarak piyasaya sürülmektedir.

Advertisement

Bazı oyuncaklar çocukların ileriki hayatlarında yararlı olacak şeyler öğrenmelerini sağlar. Lego ve Meccano gibi yapı takımları çocuklara kendi elleriyle model araç ve binalar yapma olanağı tanır.

Günümüzdeki oyuncakların ve oyunların çoğunda bilgisayar endüstrisi tarafından geliştirilmiş bir çeşit mikroçip teknolojisi kullanılır. Sürekli gelişen renkleri ve grafikleriyle bilgisayar oyunları çok yaygın ve sevilen oyunlardandır.

GEÇMİŞE DÖNÜŞ

Arkeolojik kanıtlara göre tüm uygarlıklardaki çocuklar oyuncaklarla oynamışlardır. Basit oyuncaklar genellikle bebek ve bebek evi gibi insan ve cisimlerin minyatür hâllerinden oluşur.

Oyuncak yapımının ilk zamanlarında oyuncakların çoğu tahtadan oyularak üretiliyordu. Ancak oyuncak yapımı, teknoloji ve bilimsel verileri çok iyi takip etti. Saat yapımcılarının zanaatlarını geliştirmeleri gibi teknoloji oyuncaklara da sıçradı. Mekanik oyuncaklar 18. yy.ın başlarında yapılmaya başlandı. ancak tüm çocukların alımına hazır şekilde toplu üretilerek piyasaya sürülmeleri uzun bir zaman aldı. 20. yy.daki gelişmeler ve pillerin gelişmesi oyuncakların çeşitliliğinde büyük bir artış yarattı.

Advertisement


Leave A Reply