Ozon Yağı Nedir? Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Ozon yağı nedir? Kim keşfetmiştir? Ne gibi özellikleri vardır? Ozon yağının faydalarının maddeler halinde ve kısa açıklamalar ile yapıldığı sayfamız.

Ozon yağı nedir?

Ozon yağı, temel olarak ciltte meydana gelen hastalıkların doğal olarak tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Ozon yağı ilk olarak, 1904 yılında keşfedilmiştir. Bu yağı hepimizin tanıdığı Nicola Tesla keşfetmiştir. Keşfedildiği andan itibaren çok çabuk yayılmaya ve kullanılmaya başlanan ozon yağı kısa sürede Amerika’daki çoğu eczanede satılan bir ürün haline gelmiştir. Bir çok hastalığın tedavisi için destekleyici ürün olarak denenen ozon yağının ilk önemli tedavisi tüberküloz hastalığında gerçekleşmiş, olumlu bir sonuç alınınca dönemin diğer ciddi hastalıklarında da bir bir kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde dahi hala çoğu alternatif tıpçının sıklıkla kullanımını önerdiği ozon yağı, ülkemizde çok daha sonraları yaygınlaşmaya başlasa da şuanda Türk alternatif tıpında kendine oldukça önemli bir yer edinmiştir. İlk yaygınlaşmaya başladığında, ozon yağının faydalarını bir şekilde öğrenmiş kişilerin kendi başlarına gidip aktarlardan satıl aldıkları bu ürün giderek yaygınlaşmış ve artık uzman doktorların özellikle reçetelere yazıp hastalarından mutlaka satın almalarını istedikleri bir ürün haline gelmiştir. Böylelikle ozon yağı iyiden iyiye yaygınlaşmış ve pek çok kişinin hastalıklarına şifa olabilmiştir.

Ozon Yağı

Ozon yağının hastalık tedavisinde kullanılması önerilen en uygun kullanım şekli, cilt üzerine masaj yaparak uygulanma durumudur. Bu şekilde en iyi tedavi aşamasının elde edilmesinin yanında bazı uzmanlar da ozon yağının inceltilme işleminden geçirilerek sıvı halde içilip tüketilebileceğini ve o şekilde tedavi olunabileceğini söylemektedir. Ancak bu durum tıp dünyasında bir karşıt görüşlük durumu ortaya çıkarmıştır. Çünkü ozon yağının inceltilme işlemi geçirdikten sonra içilebileceğini söyleyen uzmanların yanında tam tersi olarak bu yağı vücuda sıvı halde alınmasının sadece uzman kontrolünde olmasını, kişinin bu yağla ilgili herhangi bir işlem yapamayacağını söylemektedir. Bu durumun hala net bir sonuca vardırılamamasından mütevellit ozon yağı kullanmak isteyen hastaların çok gerekli olmadığı sürece en yaygın kullanımıyla yağı sadece cilde sürerek uygulamaları önerilmektedir.

Ozon yağının faydaları nelerdir?

Saç bakımı için faydalıdır :

Ozon yağının hiç bir işlem geçirmeden cilde sürülme imkanı olduğu gibi aynı şekilde saça da sürülmesi uygundur. Elinizdeki ozon yağını saçınıza eşit miktarda sürdükten sonra 1 saatlik bir süreyle bekleyip daha sonra temizleyebilirsiniz. Bu yaptığınız işlem saçlarınızın daha yumuşak ve daha parlak yapıda olmasını sağlar, bunun dışında eğer kepek probleminiz varsa onun da giderilmesine yardımcı olur.

Advertisement
Cilt bakımı için faydalıdır :

Ozon yağının en çok cilt üzerinde fayda sağladığını yazımızın başında anlatmıştık. Bu etkinin hastalık dışında günlük bakım esnasında da gösterilebileceğini de unutmamak gerekir. Her gece uykuya dalmadan önce cildinize uygulayacağınız ozon yağı, cildinizin daha rahat oksijenle temas etmesini sağlayarak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu durum cildin daha sağlıklı ve daha nemli bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.

Vücuttaki ağrılara etki eder :

Ozon yağı kullanımı özellikle kas ağrıları, romatizma ağrıları ve baş ağrıları için oldukça etkili bir doğal üründür. Ağrı hangi bölgenizdeysen o bölüme masaj yaparak ozon yağı uygulamanız, ağrılarınızı kısa sürede dindirecektir.

Böcek ısırmalarına etki eder :

Vücudunuzu herhangi bir böcek, arı ya da sinek ısırdığında ısırılan bölgeye ozon yağı uygularsanız hem tahriş olmasını engellemiş hem de ısırmadan kaynaklı acı ve ağrıların dindirilmesini sağlamış olursunuz.

Metabolizmayı temizlemeye yardımcıdır :

İnsan metabolizmasında yer alan zararlı virüsleri, toksinleri, atık maddeleri ve zararlı kimyasalları yok etmede çok etkili bir doğal maddedir.

Beynin gelişmesine katkı sağlar :

Zihinsel fonksiyonların düzgün bir şekilde devam etmesine ve beynin daimi olarak sağlıklı bir yapıda kalmasına yardımcı olmaktadır.

Safra kesesini ve karaciğeri temizler :

Günlük olarak bir çay kaşığı miktarında ozon yağı tüketmeniz, safra kesesini ve karaciğer organını zararlı toksinlerden temizleyebilmektedir.

Advertisement
Sindirim sistemini düzenler :

Vücut metabolizmasında sindirimin daha iyi bir şekilde yapılmasına yardımcı olarak metabolizma hızının artmasını sağlar.

Selülit engelleyicidir :

Selülit problemlerinizin olduğu bölgelere ozon yağı uygulaması yapmanız, selülitlerinizde ciddi bir azalma yaratacaktır. Bunun dışında sık kilo alıp vermekten ya da hamilelikten kaynaklı oluşan cilt çatlaklarına da ozon yapı uyguladığında çatlakları iyileştirici etkisi vardır.

Ozon yağının zararları nelerdir?

Ozon yağının belli başlı zararları olmamakla birlikte, problem çıkaracak tek durum normal kullanılması gereken miktarın aşılıp aşırı miktarda ozon yağı kullanılmasıdır. Aşırı miktarda ozon yapı kullanımı sonrasında sindirim sisteminde bir takım sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bunun dışında çocuklarda kullanılan ozon yağının mutlaka inceltilerek kullanılması gerekir. Çünkü çocukların cildi yetişkinlere göre daha hassastır ve bir tahriş durumu meydana gelebilme ihtimali vardır.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply