Özvatan Nerededir?

0
Advertisement

Özvatan nerededir? Özvatan hangi ilimize bağlıdır? Özvatan ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ÖzvatanÖzvatan;eski Çukur. Kayseri İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 10 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; Sarıoğlan, Felahiye, Bünyan ve Yozgat’ ın Çayıralan ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları dağlar ve yaylalarla kaplıdır. Kuzeyde Hamzasultan Tepesi (2.281 m) yükselir. Kızılırmak, ilçe merkezinin güneyinden geçer. Karasal iklim egemendir; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 9-10°C, yağış tutarı 450 mm’dir. Bozkır bitkileri doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarımsal üretim ve verim düşüktür. Buğday, arpa, çavdar, nohut, fasulye, mercimek, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma yetiştirilir. Deniz düzeyinden 1.500 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 68 km uzaklıktadır. İl merkeziyle bağlantı, 1.500 m yükseltideki Akbaş Geçidi ile sağlanır.

Daha önce Felahiye İlçesi’ne bağlı bir bucakken, Çubuk Bucağı merkez olmak ve Çukur Belediyesinin adı Öz-vatan olarak değiştirilmek üzere 9 Mayıs 1992’de ilçe yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply