Padişah 5. Murat Kimdir? 5. Murat Hayatı ve Dönemi Özellikleri

0
Advertisement

5. Murat Kimdir ve ne yapmıştır? Osmanlı Padişahlarından 5. Murat döneminde yaşanan önemli olaylar, savaşlar, dönem hakkında bilgi.

5 murat

MURAT V. (1840 -1904)

Osmanlı padişahlarının 33. südür. Abdülmecit’in büyük oğludur. Annesi Şevkefza Valide Sultan’ dır. İstanbul’da Eski Çırağan Sarayı’nda doğdu. İyi bir öğrenim gördü, amcası Abdülâziz’in tahta çıkması üzerine veliaht oldu.

V. Murat Amcası ile birlikte Avrupa’ya gitti. Dışta olduğu gibi içte de amcasını zaman zaman çok rahatsız eden karışık siyasi münasebetler kurdu. Mithat Paşa, Ziya ve Namık Kemal beyler gibi yakın dostları tarafından iyiden iyiye kışkırtıldı.

V. Murat Niçin Çıldırdı

Amcası Abdülaziz’in tahttan indirileceği kendisine haber verilmişti. Yalnız, saltanat darbesinin kararlaştırılan günden bir gün önce yapılması, Şehzade Murat’ı çok korkuttu; teşebbüsü amcasının haber aldığını sandı, aklını kaçırdı. Meşrutiyetçilerin bütün ümitleri mahvolmuştu. 30 mayıs 1876’da tahta çıkan V. Murat, tedavisinin uzun süreceği anlaşıldığından 3 ay, 2 gün sonra 31 ağustos 1876’da tahttan indirildi. Yerine kardeşi II. Abdülhamit tahta geçti.

Bundan sonra V. Murat, ailesi ile birlikte, kendisine ayrılan Çırağan Sarayı’nda yaşadı. Ali Suavi ile Aziz Bey’in onu buradan kaçırıp yeniden tahta geçirmek teşebbüsleri üzerine Abdülhamit onun üzerindeki baskısını son hadde çıkardı. V. Murat 1904’te 64 yaşına yakın, Çırağan’da öldü. Yeni Cami’ye gömüldü.

Advertisement

5. Murat Özellikleri

Osmanlı Padişahlarından 93 günle en kısa süre tahtta kalanıdır. Dönemin önemli bilginlerinden ders aldı. Arapça ve Fransızca öğrendi. Müzik konusunda da yetenekli idi. Batı musikisi alanında birçok beste yaptı. Mimarlığa da ilgisi vardı. Yumuşak tabiatlıydı. Ancak yaşadığı hayatında tesiriyle akli dengesi bozulmuştur. Hastalığı zaman zaman düzelse de tam olarak iyileşemedi. Doktorunun tesiriyle masonluğa girdi. Bu durumu ve Avrupalın prensler gibi davranması kardeşleri tarafından hoş karşılanmadı.

Murat Nedir? Sözlük Anlamı

 • “Murat”
  1. İstek, dilek
  2. Amaç, erek, gaye
  “Günlerdir gelip bizimle sohbet ediyorsun. Muradın nedir?” – N. F. Kısakürek
 • “murat almak ”
  dileğine kavuşmak
 • “murat etmek ”
  dilemek, istemek
  “Enişteleri murat etseler ona iyi bir koca bulamazlar mıydı sanki?” – R. N. Güntekin
 • “murada ermek / muradına ermek”
  isteğine kavuşmak, dileği gerçekleşmek, arzusu yerine gelmek
  “Sevdalılar nihayet murada eriyorlar.” – R. N. Güntekin
 • “muradı gözünde kalmak ”
  emeline ulaşamamak
  “Kabrimin baş taşına yazsınlar / Muradı gözünde kalan bu diye” – Âşık Ali İzzet


Leave A Reply