Padova Nerededir?

0
Advertisement

Padova nerededir, Padova kentinin özellikleri, yapısı ve tarihçesi nasıldır? İtalya’da bulunan Padova hakkında kısa bilgi.

padova

Padova, Latince patavium. İtalya’nın kuzey kesiminde, Veneto yönetim bölgesine bağlı Padova ilinin merkezi kenttir.

Bacchiglione Irmağı (fiume) kıyısında, Venedik’in kuzeyinde yer alır. Efsaneye göre Troyalı kahraman Antenor tarafından kurulan kent Roma döneminde Patavium adıyla anıldı. Romalı tarihçi Livius’a göre adı kayıtlara ilk kez İÖ 302’de geçti. Şair Dante bir süre Padova’da yaşadı. 1318’de Carrara ailesinin yönetimine giren kent 1405-1797 arasında Venedik’in, 1815-66 arasında da Avusturya’nın egemenliğinde kaldı. İtalya’nın bağımsızlığını amaçlayan Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketinde önemli rol oynadı. II. Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanlar kente büyük zarar verdi ve Eremita-ni Kilisesi’ndeki Andrea Mantegna fresklerinin büyük bölümünün yıkılmasına neden oldu. Arena Şapeli’nde (1303-05) Giotto’ nun, Scuola del Santo’da (Aziz Okulu) da Tiziano’nun freskleri yer alır. 1552’de yeniden inşa edilen katedralin vaftizhanesi romanesk üsluptadır. S. Antonio Kilisesi’nde (1232-1307) Aziz Antonio’nun mezarı ile Donatello‘nun heykelleri ve kabartmaları bulunur. Kilisenin önündeki meydanda, Donatello’nun Venedikli condottiere Erasmo da Narni’vi at üstünde gösteren tunç bir heykeli (1453) vardır. Kentteki öbür önemli yapılar arasında Adalet Sarayı (1218-19; 1306’da yeniden yapıldı), günümüzde üniversite kütüphanesi olan Capita-no Sarayı (1532) ve 16-17. yüzyıllarda yapılan Bo Sarayı sayılabilir. 1222’de kurulan Padova Üniversitesi İtalya’nın ikinci eski üniversitesidir. Kent müzesinde güzel sanatlar galerisi, tarihi ve arkeolojik sergiler, kütüphaneler, arşivler ile heykel ve para koleksiyonları bulunur. 1545’te kurulan botanik bahçesi türünün Avrupa’daki en eski örneğidir.

Önemli demir ve kara yollarının kavşak noktasında yer alan kent canlı bir tarım, ticaret ve sanayi merkezidir. Sanayi ürünleri arasında elektrikli araçlar, tarım makineleri, motosiklet, kimyasal madde ve dokuma yer alır.

Advertisement

Leave A Reply