Paganini Opereti Konusu Karakterleri ve Özeti (Franz Lehár)

0
Advertisement

Paganini Opereti kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Paganini Operetinin konusu, karakterleri, özeti, hakkında bilgi.

PAGANİNİ

Üç perdelik operettir.
Metin: Paul Knepler ve Bela Jenbach.
Bestecisi: Franz Lehár
İlk oynanış: 1925 Viyana
Türkiye’de ilk oynanış: 1955 Ankara.

Başlıca kişiler:

Lucca ve Piombino Prensesi Maria Anna Elisa, Prens Feiice Bacciocchi, Niccolo Paganini, emprezaryo Bartucci, Kont Hedonville, Marki Giacomo Pimpinelli, Bella Giretti.

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19’uncu yüzyıl başlarında İtalya’da Lucca Prensliği.

Konusu:

Çağın ünlü «Şeytan Kemancı »sı Niccolo Paganini Lucca kentine giderken yolu üzerindeki bir köyde dinlenmeye karar vermiştir. Tatlı bir baharın doğaya yeni bir yaşam getirmesine karşılık köylüler kemancı çevresinde pek tatlı konuşmamakta, bir an önce gitmesi için dua etmektedirler. Aynı günlerde ava çıkmış bulunan Napoleon’un güzel kızkardeşi Lucca Prensesi Maria ve eşi Paganini’nin konukladığı köye uğrarlar. Kocasıyla öteden beri geçinemeyen, onun opera şarkıcısı Bella Giretti ile ilişkisini bilen Prenses, Paganini’nin kemanını duyar, sanatçıyı tanımak ister. Genç kadın ve müzikçi birbirlerini görür görmez sevmişlerdir. Prenses onun Lucca’ya gittiğini duyunca pek sevinir. Fakat bu sırada emprezaryo Bartucci bir haber getirir; kemancının vaktiyle bir adam öldürdüğü sanıldığından Lucca’ya girmesi yasaklanmıştır. Sanatçı kızıp Lucca’yı gezi programından çıkarırsa da Prenses ve Prensin ısrarıyla kente gelmeye razı olur.

Advertisement

Prenses Maria Elisa ile Paganini arasındaki aşk Lucca Sarayı’nda sürüp gitmekte, kadın sevgilisini kıskanmakta, onun Bella Giretti ile konuşmalarından kuşkulanmaktadır. Beri yanda şarkıcıyı seven Prens de korku içindedir. Kemancının emprezaryosu Bartucci ise onun böyle küçük bir kentte kalmasına kızmakta, büyük bir rezaletin kopmasından endişelenmektedir. Tatlı günler Napoleon’un kızkardeşine gönderdiği Kont Hédonville’in gelmesiyle son bulur; imparator Prensesle kemancı arasındaki dedikoduları duymuş, Paganini’nin sınır dışı edilmesini istemiştir. Prenses bu isteğe karşı koyarsa da Paganini’nin bir şarkısını Bella Giretti’ye adadığını duyunca tutuklanması yolunda bir emir imzalar. Paganini durumu öğrenerek kaçmış, sınıra ulaşmıştır. Sınırdaki içkievinde otururken Bella Giretti girer, onu izlemeye karar verdiğini bildirir. Bu defa kılık değiştirmiş olarak Prenses görünür. Paganini’yi bağışlamıştır. Ona aşkının yalnız müziğe yönelmesini dileyip gözyaşlarıyla ayrılırken perde kapanır.

«Paganini» Lehar’m ikinci yaratış çağında verdiği en sevilen yapıtları arasındadır. Yapıt Viyana’daki ilk oynanışında başarı sağlayamamış, ertesi yıl tenor Richard Tauber’in başrolü aldığı Berlin temsilinde az görülen bir ilgi derlemiştir. Konu, gerçek tarihi olaylardan alınmıştır.

Tanınmış bölümler:

«Liebe, du Himmel auf Erden», *Niemand liebt dich so wie ich», «Gem habe ich die Frau’n geküsst».


Leave A Reply