Palmiye Yengeci Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri, Beslenmesi Hakkında Gerçekler

0

Palmiye yengeci nedir, nasıl bir hayvandır? Palmiye yengeci nerede yaşar, özellikleri, beslenme üreme davranışları hakkında bilgi.

Palmiye Yengeci

Kaynak: commons.wikimedia.org

Palmiye Yengeci

Palmiye Yengeci (Birgus latro), harami yengeç olarak da bilinir, Crustaceo (kabuklular) sınıfının Decapoda (onayaklılar) takımının Coenobitidae familyasından yengeç türüdür.

Büyük Okyanusun güneybatısı ile Hint Okyanusunda yaşayan ve geceleri ortaya çıkan iri bir kara yengecidir. Erişkinlerinin uzunluğu baştan kuyruğun ucuna kadar yaklaşık 1 m’yi, ağırlığı 17 kg’yi bulur. Palmiye yengecinin başlıca besini hindistancevizidir; iki büyük kıskacıyla hindistancevizlerini kırarak içindeki yumuşak, etli bölümü yer. Gövdesi kahverengi, bacakları siyah çizgilerle bezeli olan genç yengeçler tam erişkin duruma geldiklerinde renkleri açık ya da koyu mora döner. Dişi yengeç olgunlaşan yumurtalarını denize bırakır; hemen çatlayan yumurtalardan çıkan larvalar, küçük canlılarla beslenerek ilk larvalık dönemini suda geçirir. 20-30 gün sonra, erişkin biçimini almadan önce bir ara dönemden geçen gelişmiş larvalar sudan çıkar ve üç dört hafta kadar bir denizkabuğunun içinde yaşar. Sonra bu kabuktan ayrılıp kendisini ıslak kumlara gömer ve küçük bir erişkin yengece dönüşür.

Palmiye yengeci ağaçlara tırmanabilirse de, bilindiği kadarıyla yalnızca yerdeki hindistancevizleriyle yetinir. Yiyecek aramaya çıktığı akşam saatleri dışında, günün büyük bölümünü yaklaşık 60 cm derinliğindeki oyuklarda geçirir. Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu kıyılarında çok beğenilen bir yiyecektir.

Dağılım

Palmiye yengeçleri Hint Okyanusu’nda ve Orta Pasifik Okyanusu’nda, hindistan cevizi hurmasıyla yakından eşleşen bir dağılımla yaşar. Hint Okyanusu’ndaki Christmas Adası, dünyadaki en büyük ve en yoğun palmiye yengeci popülasyonuna sahiptir. Cook Adaları’nda, özellikle Pukapuka, Suwarrow, Mangaia, Takutea, Mauke, Atiu ve Palmerston Adası’nda büyük popülasyonlar bulunmaktadır.

Beslenmesi

Yetişkin palmiye yengeçleri meyveler, sert kabuklu yemişler, tohumlar ve ağaçların özleriyle beslenir, ancak leş ve diğer organik maddeleri fırsat bulurlarsa yerler. Yerde gözetimsiz bırakılan her şey, araştıracakları ve taşıyabilecekleri potansiyel bir yiyecek kaynağıdır – böylece alternatif adı “Hırsız yengeç” olur. Tür, popüler olarak hindistan cevizi hurmasıyla ilişkilendirilir, ancak hindistancevizi diyetlerinin önemli bir parçası değildir. Yengeç, bir yuvada yaşamasına rağmen, hindistan cevizi ve pandanus ağaçlarına tırmanırlar. Tırmanma, büyük deniz kuşları tarafından (gençken) avlanmayı (gençken) veya daha büyük, yaşlı yengeçlerin yamyamlığını (her yaşta) önlemek için acil bir kaçış yoludur (yuvadan çok uzaktaysa).


Leave A Reply