Pamukkale Nerededir? Denizli Pamukkale İlçesi Hakkında Bilgi

0

Pamukkale nerededir? Pamukkale hangi ilimize bağlıdır? Denizli’nin Pamukkale ilçesinin coğrafi konumu, özellikleri, hakkında bilgi.

Pamukkale Travertenleri

Denizli Pamukkale

Pamukkale; Denizli il merkezinin 22 km kuzeyinde antik kent kalıntıları ve kireçli suların oluşturduğu traverten sekilerinin yer aldığı köy ve çevresidir.

Haritası:

Büyük Menderes Irmağı’nın kolu Çürüksu Çayı’nın kaynaklandığı yamaçlar üzerindedir. Çökelez Dağı’nın yukarısındaki kaynaklardan çıkan sıcak maden sularının akışı sırasında, su içerisindeki sekileri oluşur. Yamaçta oluşan sekilerin üstü küçük havuzcuklar biçimindedir.

Pamukkale

Ağır olarak akan su, şekilerin etkileyici bir görünümü vardır. Özellikle, güneşin batışında çok güzel bir görünüm kazanır. Kaynak suyunun sıcaklığı 35°C’dir. Çevrede kaplıcalar, çeşitli konaklama tesisleri, pansiyonlar vardır. Turizm Bankası tarafından içinde yüzme havuzları ve hamamları bulunan turistik amaçlı bu moteller, özel sektörce işletilen çeşitli tesis ve pansiyonlar yerli ve yabancı turistlere açıktır. Denizli il merkezinden Pamuk-kale’ye düzenli biçimde ulaşım sağlanır. Kaplıcalar kalp, damar sertliği ve sinir hastalıklarına iyi gelir. Adı “kutsal yer” anlamına gelen Hierapolis kalıntıları kaynakların yakınındadır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply